B12-vitamiin on vesilahustuv vitamiin, mille imendumine ja ainevahetus erineb suures osas teistest vesilahustuvatest vitamiinidest (B-rühma vitamiinidest ja C-vitamiinist). B12-vitamiini nimi kobalamiin tuleneb mineraalaine koobalti sisaldusest.

MIS ON B12-VITAMIINI TÄHTSAIMAD ÜLESANDED?

  • aminohapete normaalne ainevahetus -> metioniini moodustumine homotsüsteiinist (mõlemad on aminohapped). Aminohapped on valkude ehitusmaterjaliks.
  • madala hemoglobiini ennetamiseks -> puudulikust B12-vitamiinist tingitud madala hemoglobiini korral vere punavererakud muutuvad ebanormaalselt suureks, B12-vitamiin osaleb koos folaadiga ka vere punaliblede moodustumises ning ebapiisava B12-vitamiini taseme korral on folaadi ainevahetus samuti häiritud.
  • närvikoe normaalseks tööks -> vajalik müeliini (närvikiude ümbritsev aine) moodustumiseks. Müeliini kahjustumisel (nt B12-vitamiini madala taseme korral) on närvisignaalide töö häiritud ning võivad esineda erinevad neuroloogilised sümptomid (närvisüsteemi häired) [1] [2].

KUIDAS B12-VITAMIIN IMENDUB?

  • B12-vitamiin kinnitub kõigepealt maos sisemise faktori-nimelise glükoproteiini külge (IF, intrinsic factor) -> ilma selle glükoproteiinita B12-vitamiin soolestiku kaudu aktiivselt ei imendu.
  • Peale glükoproteiiniga kinnitumist liigub B12-vitamiin edasi peensoolde ning imendub alles peensoole lõpposas ileumis (võrreldes teiste vajalike toitainetega, mis imenduvad peamiselt peensoole algosas kaksteistsõrmiksooles) [1].
  • Kui soole kaudu aktiivne imendumine on mingil põhjusel häiritud, imendub B12-vitamiin siiski 1% ulatuses passiivse imendumise kaudu kogu peensoole ulatuses [1].

Kas teadsid, et…

B12-vitamiin imendub aktiivsel kujul vaid 2 µg ulatuses. See tuleneb sellest, et sisemise faktori-nimelise glükoproteiini retseptorite sidumisvõime on vaid 2 µg. Kõigest ülejäänust B12-vitamiinist, mis ei kinnitu glükoproteiini külge, imendub kogu peensoole piirkonnas passiivselt umbes 1%. Toidulisandite suurte B12-vitamiini koguste kasutegur tulenebki eelkõige passiivsest imendumist. Kui toidulisand sisaldab nt 100 μg B12-vitamiini, imendub sellest aktiivselt 2 μg + passiivselt 1% 98 μg-st ehk kokku umbes 2,98 μg. Toidus sisalduvast B12-vitamiinist imendub keskmiselt 50% [2].

HEAD B12-VITAMIINI ALLIKAD

B12-vitamiini leidub aktiivses vormis vaid loomses toidus. Erandiks on teatud tüüpi vetikad, kuid ebakindla joodi sisalduse tõttu ei ole need head B12-vitamiini allikad. Taimne toit sisaldab B12-vitamiini analooge, millel aga puuduvad aktiivse B12-vitamiini omadused. Küll aga lisatakse B12-vitamiini paljudesse taimsetesse toitudesse.

Päevane soovituslik B12-vitamiini vajadus on alla 6-aastastel lastel 0,5–0,8 μg, 6–9-aastastel lastel 1,3 μg ning alates 10-aastastest lastest ja täiskasvanutel 3 μg päevas [3].

Toiduaine B12 sisaldus (mcg) 100 g kohta    
Keedetud veisemaks

Keskmiselt loomamaks

Konsevris rannakarbid

Broilerimaks

Suitsetatud räim

Sardiinid konservis

Soe suitsulõhe

Heeringas

Munakollane

Keskmiselt ahjukala

100

70

22

21

15,9

15

10

7

6,9

5,7

   

MIS SAAB JUBA IMENDUNUD B12-VITAMIINIST?

Imendunud B12-vitamiin seob end transkobalamiini-nimelise proteiiniga ning moodustub holotranskobalamiini kompleks (holotranskobalamiin ongi B12-vitamiini aktiivne vorm, mida saab mõõta verest). Erinevalt teistest B-rühma vitamiinidest on organismil suured B12-vitamiini varud – 2–5 mg ehk 2000–5000 μg. Sellistest varudest piisab mitmeks aastaks, enne kui areneb välja puudulik B12-vitamiini tase. Näiteks piisab vastsündinutel 25 μg suurusest varust terveks esimeseks eluaastaks. B12-vitamiini varud on peamiselt maksas ja neerudes [1].

KUI PALJU B12-VITAMIINI ERITUB PÄEVAS?

Päevas eritub keskmiselt vaid 0,1–0,2% organismi B12-vitamiini varudest ehk 2–5 μg. Eritamine toimub sapi ja neerude kaudu. Sapi kaudu peensoolde eritunud B12-vitamiin imendub lausa 65–75% ulatuses tagasi organismi ja seega on väljaheidetes vaid väga vähesel määral B12-vitamiini [1].

LOE EDASI PUUDULIKU B12-VITAMIINI TASEME VÕIMALIKEST PÕHJUSTEST SIIT.

Nôgeli B12-TILGAD

  • imikutele ja lastele 1 tilk sisaldab 100 μg MecobalActive® metüülkobalamiini – keskkonnasõbralikult valmistatud puhtamaid B12-vorme
  • kogu perele 1 tilk sisaldab 500 μg B12-vitamiini
  • vaid kolm koostisosa: puhastatud vesi, B12 ja tilgake sidrunimahla säilivuse garanteerimiseks
  • imikutele ja lastele B12-tilgad on esimene puhta metüülkobalamiini vedelal kujul preparaat Eestis, mis sisaldab väikeses koguses B12-vitamiini -> meditsiinipersonalil on lihtsam teha ravijuhendeid ning üle-ja aladoseerimise risk (kui tilk läheb mööda või kogemata üks rohkem) on väike
  • metüülkobalamiin on kõige turvalisem B12-vitamiini vorm imikutele, väikelastele, rasedatele ja imetavatele
  • tänu roosakale värvusele (metüülkobalamiini pulber on roosa) on hea jälgida kui tilk läheb nt suust mööda
  • tooted on mõeldud suukaudseks kasutamiseks soole kaudu imendumiseks või keele alla manustamiseks

Allikad:

[1] A. Aro, M. Mutanen, M. Uusitupa. Ravitsemustiede, 4.–7.köide, 2017.
[2] Pernitsioosne aneemia. Tartu Ülikooli Kliinikumi Hematoloogia-Onkoloogia kliinik.
[3]
B12-vitamiin. Tervise Arengu Instituut.
[4] Fineli. Soome Veterinaar- ja Terviseameti toiduainete sisalduse ametlik andmebaas.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Verified by MonsterInsights