B12-vitamiinist räägitakse tänapäeval palju, ometi on selle vitamiini puuduse põhjus harva vähene toidust saadav vitamiinikogus. B12-vitamiini saab segatoiduline söögist mitmekordselt võrreldes päevase soovitusliku kogusega ning pika poolestusaja tõttu on vitamiinivarud maksas ja neerudes mitmeks aastaks. Segatoiduliste peamised B12-vitamiini allikad on lihatoidud, lehmapiimatooted ja kalatoidud. Riskirühma kuuluvad veganid ja vegan-emade imetatavad lapsed, sest täistaimse toiduvaliku puhul ilma B12-toidulisandita ja/või B12-vitamiiniga rikastatud toiduaineteta aktiivne B12 vorm puudub [1]. Järjest rohkem on B12 puudusega hädas ka segatoidulised ja imetatavad lapsed kui loomset toitu on vähendatud, kuid samas toiduvalikusse ei ole lisatud B12-vitamiiniga rikastatud taimseid toiduaineid (nt taimsed „piimad“, „jogurtid“, „juustud“, B12-vitamiiniga rikastatud maitsepärm jne). B12-vitamiini leidub küll teatud liiki vetikates, kuid vetikate ebakindla joodisisalduse tõttu ei soovitata neid B12-vitamiini igapäevasteks allikateks [1].

B12-VITAMIINI PUUDUS ON SAGELI SEOTUD IMENDUMISHÄIRETEGA:

  • imendumishäire mao- või peensoole haiguste korral või operatsioonide tagajärjel, mille tulemusel ei moodustu enam maos piisavalt või üldse mitte B12-vitamiini aktiivseks imendumiseks tähtsat sisemise faktori nimelist glükoproteiini. Võib juhtuda, et ka soole teatud osa eemaldamise tõttu operatsiooni käigus B12-vitamiin enam ei imendu. Loe B12-vitamiini imendumise kohta täpsemalt SIIT.
  • (kroonilise) atroofilise gastriidi ehk mao limaskesta põletiku korral võib B12-vitamiini imendumine olla samuti häiritud. Atroofilise gastriidi põhjus võib olla autoimmuunhaigus (pernitsioosne aneemia) või Helicobacter pylori infektsioon (Eestis väga tavaline).
  • pernitsioosne aneemia ehk sisemise faktori puudulikkus – inimese organism on kaotanud võime moodustada B12-vitamiini imendumiseks vajalikku glükoproteiini.
  • alkoholism
  • peensoole parasiidid (nt laiuss, mis kuulub paelusside hulka) [1] [2].

MIS JUHTUB B12-VITAMIINI PUUDUSE KORRAL?

Erinevalt rauapuudusaneemiast, mil tekivad normaalsest väiksemad punavererakud, võib pikapeale B12-vitamiini puuduse korral välja areneda megaloblastiline aneemia – tekivad normaalsest suuremad punavererakud, mida diagnoositakse vereanalüüsi kaudu. B12-vitamiin on vajalik ka närvikoe normaalseks tööks ehk müeliini (närvikiude ümbritsev aine) moodustumiseks. B12 puuduse korral müeliin kahjustub ning närviimpulsside ülekanne häirub, mistõttu võib inimesel esineda närvisüsteemi häireid [1] [2]. Kui inimene kasutab folaadi või foolhappe toidulisandit suurtes kogustes, võib megaloblastiline aneemia jääda välja kujunemata, kuigi organismis on B12-vitamiini puudus. Sellest hoolimata võib B12-vitamiini puuduse korral müeliini kahjustus areneda edasi parandamatuks närvikahjustuseks [1].

MILLISED ON TAVALISED B12-VITAMIINI PUUDUSE SÜMPTOMID?

Erinevad närvisüsteemi häired (müeliini võimalike kahjustuste tõttu), keelepõletik (vaarikapunane ja valulik keel) ja vererakkude makrotsütoos ehk ebanormaalselt suured punavererakud, mida saab diagnoosida vereanalüüsiga. Samuti võib esineda kahvatust, isutust, kõhulahtisust, jõuetust ja väsimust, mis on seotud eelkõige välja arenenud aneemiaga.

B12-vitamiini puudust analüüsitakse vereanalüüsi alusel. Juba välja kujunenud megaloblastilise aneemia korral on tavaline madal hemoglobiini ja hematokriti tase, punaliblede hulk on normist madalam ning punavereindeksid (MCV, MCH ja MCHC) on normist kõrgemad. Samuti võib esineda leukopeeniat (vere valgeliblede hulga vähenemine) ja trombotsütopeeniat (vereliistakute hulga vähenemine). B12-vitamiini tase on madal ning homotsüsteiini tase võib olla tõusnud. Nagu ka rauapuuduse korral, millest oleme palju kirjutanud, on tähtis välja selgitada B12-vitamiini puuduse põhjus [1] [2].

B12-VITAMIINI VARUDE TÄITMINE

Sõltuvalt B12-vitamiini puuduse põhjusest määratakse arstide poolt ka ravi. Kui põhjuseks on B12-vitamiini vähene saamine toiduvalikust, tuleks toiduvalikusse kaasata häid B12-vitamiini allikaid ning vajadusel kasutada ka B12-vitamiini toidulisandit. Kui põhjus ei ole seotud toiduvalikuga, vaid soole imendumishäiretega, võib ravi olla eluaegne B12-vitamiini süstide saamine [1] [2]. B12-vitamiini peetakse turvaliseks vitamiiniks, mürgist toimet ei ole leitud ka suurte B12-vitamiini koguste korral. Seetõttu puudub B12-vitamiinil ka päevane maksimaalne kogus [1].


Allikad:

[1] A. Aro, M. Mutanen, M. Uusitupa. Ravitsemustiede, 4.–7.köide, 2017.
[2] Pernitsioosne aneemia. Tartu Ülikooli Kliinikumi Hematoloogia-Onkoloogia kliinik.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata.

Verified by MonsterInsights