Oleme varasemalt kirjutanud mitmeid rauateemalisi blogipostitusi, rauasoolade erinevatest vormidest, menstruatsioonist ja väikelaste puudulikest rauavarudest. Selles blogipostituses keskendume aga raua manustamisele – kuidas oleks optimaalne rauda manustada ning mida ütlevad uued uuringud?
Siiamaani on soovitatud rauda manustada rauakuuri ajal igapäevaselt. Suuremaid rauadoose on soovitatud jagada päeva peale, et suurendada soolestiku kaudu raua imendumist. Puudulike rauavarude korral (olukord, kus vereanalüüs on veel normis, kuid organismi rauavarud vähenenud) piisab 30–40 mg raudbisglütsinaadist päevas 3–4 kuu jooksul. See soovitus kirjeldab raua manustamist igapäevaselt 3–4 kuu jooksul. Rauavarude täitmiseks kulub tihtipeale pool aastat, seega oleneb tegeliku kuuri kestus eelkõige inimese rauadepoost ja raua imendumisest. Madala hemoglobiini puhul peaks bisglütsinaadi vormis raua kogus jääma 60–120 mg päevas (Nôgel Superraud 1-2 tabletti päevas).
Kas teadsid, et…
2001. aastal avastati, et heptsidiini nimeline ägeda faasi valk reguleerib raua ainevahetust organismis? Heptsidiin on raua imendumist reguleeriv hormoon, mida toodab maks. Maksal on tähtsaim roll raua ainevahetuses. Heptsidiin seob end ferroportiiniga (tähtsaim rauda transportiv valk meie kehas) ning seeläbi nõrgendab ferroportiini aktiivsust. Madal heptsidiini tase suurendab raua imendumist ning kõrge heptsidiini tase vähendab raua imendumist. Heptsidiini nagu ka ferritiini tase (mõlemad on ägeda faasi valgud) on kõrgem ka põletikuliste soolehaiguste puhul ning sellistel inimestel ei pruugi raud hästi soolestiku kaudu imenduda. Rauapreparaadid võivad põletikuliste soolehaiguste korral inimese sooleprobleeme hoopis suurendada, mistõttu võib raua imendumine veelgi rohkem väheneda [1].
2017. aastal Šveitsis läbiviidud kahes randomiseeritud uuringus vaadeldi puudulike rauavarudega naisi vanuses 18–40 aastat, kelle seerumi ferritiini näit oli alla 25 μg/L kohta. Naised jagati kahte rühma: esimeses rühmas manustasid naised igal hommikul 60 mg rauda 14 päeva jooksul. Teises rühmas manustati rauda igal teisel hommikul 60 mg 28 päeva jooksul. Uuringu lõpus (14 päeva ja 28 päeva) oli raua imendumine kõrgem teises rühmas, kus manustati rauda ülepäeviti. Vahe esimese rühmaga oli 5,5%. Raua kumulatiivne imendumine oli teises rühmas 44,3 mg suurem uuringu perioodi lõpus. Esimeses rühmas osalenud naistel oli seerumi heptsidiini tase kõrgem võrreldes teises rühmas osalenud naistega [2].
Kas suuremaid rauadoose tasub jagada päeva peale ära või peaks rauda manustama ühekordse doosina?
Samas 2017. aastal läbiviidud uuringus leiti, et raua manustamine ülepäeviti ühekordse doosina suurendas raua imendumist võrreldes igapäevaselt raua manustamisega ning päeva peale dooside jagamisega. Kui uuringus manustati rauda igapäevaselt ja jagati doosid päeva peale ära, oli seerumi heptsidiini tase nendel naistel kõrgem. Kõrge seerumi heptsidiini tase aga vähendab raua imendumist [3].
Selliseid uuringuid on tehtud veel vähe, kuid Šveitsis läbiviidud uuring on märkimisväärse tähtsusega. Seda eriti inimeste puhul, kellel raud soolestiku kaudu hästi ei imendu ning kellel esineb põletikulisi soolehaiguseid.
Kui sinule on soovitatud võtta rauda iga päev 3 kuu jooksul, võid võtta rauda iga teine päev 6 kuu jooksul. Üle päeva raua manustamine lihtsalt pikendab rauakuuri, kuid võib suurendada raua imendumisvõimet soolestiku kaudu. Samuti on üle päeva raua manustamisel väikesem tõenäosus kõrvalmõjude tekkele.

Heptsidiin reguleerib raua transporti plasmasse. Kui heptsidiini tase on madal, ferroportiini (Fpn) molekulid transpordivad rauda plasmasse. Kui heptsidiini tase on kõrge, seob heptsidiin end ferroportiiniga nõrgendades seeläbi ferroportiini aktiivsust ning plasmasse transporditakse vähem rauda.
Allikad:
[1] E.Rossi. Hepcidin – the Iron Regulatory Hormone. Clin Biochem Rev. 2005 Aug; 26(3): 47–49.
[2] T.Ganz.Molecular Control of Iron Transport. JASN February 2007, 18 (2) 394–400.
[3] N.Stoffel et al. Iron absorption from oral iron supplements given on consecutive versus alternate days and as single morning doses versus twice-daily split dosing in iron-depleted women: two open-label, randomised controlled trials.The Lancet Haematology. Volume 4, issue 11, PE524-E533, November 01, 2017.