Nii nagu täiskasvanute seas, on rauapuudus ka laste seas üks kõige tavalisemaid mineraalainete puuduseid. Arvatakse, et ligi 25% lastel esineb rauapuudus [1]. Miks on raud tähtis?

Rauapuudus kujuneb välja peamiselt teise eluaasta jooksul. Kõigepealt tühjenevad lapse rauavarud (vereproovi tulemus on madal ferritiin) ning kui rauavarud on peaaegu tühjad, kujuneb välja rauapuudusaneemia (vereproovi tulemus on madal ferritiin ja hemoglobiin) [2] [3].

Alla 3-aastaste laste seas on rauapuudus üsna levinud ning peamised rauapuuduse põhjused on suurenenud rauavajadus, vähene raud toidus ning ka lehmapiimatoodete liigne tarbimine, eriti toiduga samaaegselt lehmapiima tarbimine. Toitumisterapeut ja Eesti Toitumisteraapia Assotsiatsiooni juhatuse liige Triin Muiste soovitab meeles pidada, et piim on eelkõige söök, mitte jook. Paljud lapsevanemad pakuvad lastele söögi kõrvale joogiks piima – tähtsaim jook on aga vesi ning sellega tuleks ka lapsi varakult harjutama hakata. Rauapuuduse põhjuste hulka kuuluvad ka imendumishäired ning laste suurenenud rauavajadus kiire kasvu perioodil.

Kuidas teada, kas sinu lapsel võib olla rauapuudus?

Rauapuuduse sümptomeid on mitmeid. Iseloomulik on väsimus, jõuetus, füüsilise koormuse taluvuse langus, ärrituvus, tähelepanuhäired, kergesti tekkiv õhupuudustunne, peavalu, kohin kõrvus, südamekloppimine, südamepuudulikkuse teke või süvenemine, kahvatus, küünte ja juuste haprus, lõhed suunurkades, valulik keel, isutus, isuväärastused (tung süüa kriiti, tsementi, jääd) [1]. Beebide ja väikelaste puhul võib rauapuudus põhjustada ka unehäireid.

Kuidas rauapuudust ja aneemiat diagnoositakse?

Rauapuudust ja rauapuudusaneemiat diagnoositakse vereproovi kaudu. Rauapuuduse korral on iseloomulik madal ferritiini tase (organismi rauavarud). Tänapäeval kasutatakse rauapuuduse kontrollimiseks ka transferriini lahustuvate retseptorite analüüsi (suurenenud kontsentratsioon viitab rauapuudusele). Rauapuudusaneemia korral on iseloomulik madal hemoglobiini ja hematokriti tase, punaliblede hulk võib olla normis või madalam, punavereindeksid (MCV, MCH, MCHC) on tavaliselt madalad. Kui sinu last vaevab rauapuudus tihti, tuleb välja selgitada tekke põhjus. Näiteks võib rauapuudus olla tingitud sellest, et raud ei imendu seedetraktis hästi, mistõttu võib olla vajalik teha seedetrakti endoskoopilisi uuringuid [1]. Beebide ja väikelaste puhul on tavaliselt aga põhjuseks vähene raud toidus, sest beebide puhul on toidukogused väikesed ja paljud väikelapsed ei ole just kõige isukamad sööjad. Samuti on lastel suurenenud rauavajadus kiire kasvu perioodil.

Mida teha, kui lapsel diagnoositakse rauapuudus?

Rauapuuduse ja rauapuudusaneemia korral on vajalik kasutada kas retseptiravimeid, mille määrab näiteks perearst, või raua toidulisandeid (eelnevalt konsulteerida arstiga). Samuti on tähtis selgeks teha rauapuuduse põhjus. Hemoglobiin normaliseerub tavaliselt juba 4‒6 nädalaga. Rauavarude täiendamiseks on aga vajalik jätkata veel mitmeid kuid, kohati ligi aasta, sest rauavarud täituvad aeglaselt.

Kõik lapsevanemad tahavad oma lastele vaid parimat ning meelsamini välditakse erinevaid lisaaineid, mida tavalistes retseptiravimites ja toidulisandites kasutatakse. Samuti on lastele kergem manustada rauda siirupi kujul, sest väga väikesed lapsed ei saa tableti neelamisega hakkama. Kuna beebide soolestik on alles välja arenemas, siis tekitavad rauapreparaadid tihtipeale erinevaid kõrvaltoimeid, nt kõhukinnisus, kõhulahtisus, oksendamine, kõhuvalud ning paljud väikelapsed keelduvad rauda võtmast rauale iseloomulikule metalli maitse tõttu.

Nôgel on välja arendanud esimese kodumaise laste rauasiirupi, kus kasutame kõrge biosaadavusega raudbisglütsinaati. Uuringutes on leitud, et raudbisglütsinaat imendub vähemalt kaks korda paremini kui nt rinnapiimasegudes palju kasutatud raudsulfaat [8] [9]. Samuti on leitud, et võrreldes raud-polümaltooskompleksiga (Eestis Ferrum Lek-i nimeline retseptiravim) täidab raudbisglütsinaat efektiivsemalt rauadepood [10]. Raudbisglütsinaat on hell kõhule ehk see ei tekita tavaliselt erinevaid kõrvalmõjusid. Nôgeli laste rauasiirupit võivad kasutada juba alates 6 kuu vanused beebid, kellel on eelnevalt diagnoositud rauapuudus. Rauasiirupit võivad kasutada ka vanemad lapsed ja täiskasvanud. Nôgeli laste rauasiirup sisaldab mahesertifitseeritud apelsini (looduslik C-vitamiin, mis suurendab mitteheemse raua imendumist), mahepirni, puhastatud vett ja natukene kodumaisest kõrvenõgesest valmistatud nõgeseteed, mille valmistame ise kindlal kasvualal korjatud kõrvenõgesest. Nõgeseteed kasutatakse palju vedelal kujul rauapreparaatides.

Rauasiirupi raua ja C-vitamiini kogus on laboris kontrollitud. Üks pudel on 250 ml ning sellest jagub koguni 25-ks päevaks, kui manustada 20 mg (2 tl) rauda päevas, mis on väikelastele raudbisglütsinaadi puhul piisav kogus rauda rauavarude täitmiseks ja aneemia taandumiseks. NB! E-poes müügil oleva siirupi partii puhul jagub pudel lausa 50-ks päevaks, sest päevane manustamise kogus on vaid 1 tl, millest saab 20 mg rauda. Info on ka etiketil kirjas. Laste rauasiirup ei ole K-vitamiini allikas (nõges sisaldab looduslikku K1-vitamiini).


Allikad:

[1] Tartu Ülikooli Kliinikum – Rauavaegusaneemia
[2] Aggett PJ, Barclay S, Whitley JE. Iron for the suckling. Iron nutrition in childhood. Acta Paediatr Scand 1989;78:96-102. 5.
[3] Male C, Persson LA, Freeman V, Guerra A, van’t Hof MA, Haschke F. Prevalence of iron deficiency in 12-mo-old infants from 11 European areas and influence of dietary factors on iron status (Euro-Growth Study). Acta Paediatr 2001;90:492- 8
[4] Vendt N, et al. Prevalence and causes of iron defi ciency anaemia in infants aged 9 to 12 months in Estonia. Medicina (Kaunas) 2007;43:947–52
[5] Ekiz C, Agaoglu L, Karakas Z, Gurel N, Yalcin I. The effect of iron deficiency anaemia on the function of the immune system. Forum Nutr 2003;56:243-5.
[6] Wick M, Pinggera W, Lehmann P. Clinical aspects and laboratory iron metabolism, anemias: novel concepts in the anemias of malignancies and renal and rheumatoid diseases. 5th ed.
[7] Wien: Springer-Verlag; 2003. p. 7-16. 7. Lozoff B, Jimene E, Wolf A. Long-term developmental outcome of infants with iron deficiency. N Engl J Med 1991; 325:687-94
[8] Milman N, et al. Ferrous bisglycinate 25 mg iron is as effective as ferrous sulfate 50 mg iron in the prophylaxis of iron deficiency and anemia during pregnancy in a randomized trial. J Perinat Med. 2014 Mar;42(2):197-206. doi: 10.1515/jpm-2013-0153.
[9] Rossana B. et al. Efficacy of Supplementation with Iron Sulfate Compared to Iron Bisglycinate Chelate in Preterm Infants. Current Pediatric Reviews, 2018, 14, 00-00.
[10] J.Name et al. Iron Bisglycinate Chelate and Polymaltose Iron for the Treatment of Iron Deficiency Anemia: A Pilot Randomized Trial. Curr Pediatr Rev. 2018 Nov; 14(4): 261–268.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga