MontBlanc
0
Ostukorvis pole ühtegi toodet
Määratlemata

Kõrvenõgeses sisalduv K-vitamiin – millega täpsemalt tegemist?

29. jaan. 2019, Author: iva

Üsna tihti kuuleme küsimust, kas ja kui palju mõjutab Nôgeli raua toidulisandis olev nõges vere hüübimist? Kõrvenõgest ja kõrvenõgese ekstrakti leidub tegelikult mitmetes rauapreparaatides (eriti vedelal kujul toidulisandites), seega on kõrvenõges raua toidulisandites juba tuntud tegija. Kui sinul on tekkinud sama küsimus, siis on tore, et oled siia blogisse sattunud. Räägime täpsemalt, mida nõges sisaldab ja kust selline eelarvamus on tekkinud. Nõgeses leidub rohkesti A, C, B ja K-vitamiini, antud küsimuse valguses huvitab meid enim K-vitamiin – miks?

K-vitamiin on rasvlahustuv vitamiin, mis on vajalik vere hüübimiseks ning kaltsiumi taseme reguleerimiseks luudes. Peamised K-vitamiini allikad on näiteks kartul, kaer, mais, oad, nõges, kapsas, hapukapsas, petersell, rapsiõli, kibuvitsamarjad, nisukliid, herned ja mitmed muud rohelised lehtköögiviljad ja taimeõlid. K-vitamiini leidub ka maksas, lihas, piimatoodetes, munakollases, erinevates puuviljades ja marjades. K-vitamiini puuduse korral võivad inimesel tekkida kergemini sinikad ja verejooksud, nt ninaverejooks ja veritsevad igemed. Näiteks saavad vastsündinud sündimisel K-vitamiini süsti, mis tehakse imiku vere hüübimishäirete ennetamiseks.

K-vitamiini toodab ka organism mingil määral ise. K-vitamiinil ei ole konkreetset soovituslikku päevast kogust, kuid orienteeruvalt vajab organism seda umbes 75 mikrogrammi päevas [1]. Selle koguse saab näiteks 50 grammist keedetud brokkolist, 150 grammist kiivist või umbes 70 grammist keedetud kapsast [2]. Keedetud nõgeses on K-vitamiini umbes 500 mikrogrammi 100 grammi kohta, seega kui süüa 100 grammi keedetud nõgest, saaksime üle 600% päevasest orienteeruvast soovituslikust kogusest K-vitamiini. Nõges ei ole just kõige tavalisem tooraine toidulaual ning kui seda ka salatisse panna, siis on kogused kordades väiksemad ning tavaliselt mitte keedetud kujul. Tervise Arengu Instituudi sõnul ei ole loodusliku K-vitamiini kõrge tarbimisega seotud toksilisuse kohta tõendeid.

Nôgel põhineb kodumaisel kõrvenõgesel, mis on eelnevalt laboratooriumis analüüsitud raskmetallide ja mineraalainete suhtes. Kõrvenõges korjatakse alati samadelt aladelt Lõuna-Eestis Nôgeli koostööpartneri poolt. Kui võimalik, korjatakse kõrvenõges riigi mahesertifitseeritud aladelt. Raua toidulisandis on kõrvenõges kuivatatud pulbri vormis.

Oleme Nôgeli raua toidulisandile laboris teostanud K-vitamiini analüüsi. Et saada Nôgeli raua toidulisandist 100% päevane soovituslik kogus K-vitamiini (75 mikrogrammi), peaks päevas ära sööma 37 tabletti! Ja ka sel juhul on tegemist vaid 100% soovitusliku K-vitamiini kogusega. Üks tablett sisaldab K-vitamiini 2 mikrogrammi ehk 2,7% päevasest soovituslikust kogusest. Võrdluseks võib tuua keedetud lehtkapsa ehk kale – ühest tassist saab ligikaudu 1000 mikrogrammi ehk 1333% soovituslikust orienteeruvast kogusest.

Seega ei tasu kõrvenõgest raua toidulisandis karta – kõrvenõges on oma mineraalainete ja vitamiinide sisalduse tõttu kodumaine supertoit. Raua toidulisandis on tema peamine ülesanne olla looduslik mahuaine, mis omakorda sisaldab ka rauda ja C-vitamiini – tavalised mahuained, mida toidulisandites kohata võib on näiteks tselluloos, magneesiumstearaat, maltodekstriin, erinevad tärklised, talk ning C-vitamiinina sünteetiline askorbiinhape. Need on vaid üksikud näited. Nôgel väärtustab puhtaid ja looduslikke koostisaineid, seega ei ole tavapärastel mahuainetel Nôgeli toidulisandisse lihtsalt asja.

Allikad:

[1] Veterinaar- ja Toiduamet
[2]
Tervise Arengu Instituut