Toidulisandite purke lugedes võid sattuda tihtipeale segadusse  ̶  magneesiumstearaat, etüül- ja hüdroksüpropüülmetüültselluloos, maltodekstriin, kaaliumatsesulfaam, sukraloos, aspartaam… Kas vahest tundub, et see nimekiri ei lõppegi?

Erinevad lisaained võivad olla looduslikku või sünteetilist päritolu ning neil võib olla mitmeid funktsioone: näiteks kasutatakse magneesiumstearaati kas stabilisaatori või emulgaatorina, hüdroksüpropüülmetüültselluloosi emulgaatori või paakumisvastase ainena, erinevad magusained nagu aspartaam ja sukraloos teevad tableti maitse meelepärasemaks jne.

Glaseerained võivad ju tableti libedamaks teha, aga kogemus on näidanud, et sama lihtne on alla neelata ilma glaseeraineteta tablett. Tihtipeale sisaldavad just lastele suunatud toidulisandid erinevaid kunstlikke magus- ja värvaineid. Kellele siis ei meeldiks punast värvi kummikomm? Sellisel puhul tasub lapsevanemal aga paar korda mõelda enne kassasse minemist. Erinevaid toidulisandeid ei tasu nii või teisiti koju kokku osta  ̶  mitmekesine tervislik toitumine on kõige alus. Toit on ja jääb alati parimaks viisiks saada organismile vajalikud vitamiinid ja mineraalained. Kui teatud vitamiini või mineraalaine puudus on aga juba tekkinud, võta kaupluses hetk aega koostisosade lugemiseks, seda eriti lastele toidulisandeid ostes!

Loodetavasti aitab allolev tabel teha Sinu järgmise apteegi või kaupluse külastuse pisut lihtsamaks. Tabelis on välja toodud mõned näited Eestis müüdavates toidulisandites kasutatavate lisaainete kohta. Samu lisaaineid ja palju teisigi kohtab ka väljaspool Eestit müüdavates toidulisandites. Nimekiri pole kindlasti lõplik.

Käsimüügiravimitega tasub olla eriti hoolikas, nende seast võib Eesti turul leida nt võimaliku kantserogeenina (vähki põhjustavat) polüsorbaat 80 emulgaatorit, võimalikke nahareaktsioone põhjustavat punast raudoksiidi (toiduvärv), võimalikke allergilisi reaktsioone tekitavat asorubiini, karmoisiini (asotoiduvärv); Austraalias, Norras ja USA-s kantserogeenina keelatud kinoliinkollast ja palju muid „huvitavaid“ lisaaineid.

Lisaaine Funktsioon Kasulik info
magneesiumstearaat, E572 emulgaator, stabilisaator Magneesiumstearaat võib olla nii loomset kui ka taimset päritolu. Koosneb steariinhappest ja magneesiumist, mida leidub näiteks searasvas, võis, kanas, veiselihas, kalas ja lehmapiimas. Taimset steariinhapet leidub näiteks palmi- ja puuvillaseemneõlis. Puuvill on üks tavalisimaid GMO taimi, mida omakorda pritsitakse rohkelt pestitsiididega.

Kui tootes on kasutatud taimset versiooni, on see tavaliselt pakendil välja toodud.

shellak, E904 glaseeraine Shellakit valmistatakse Kerria lacca nimelise putuka eritisest, seega on shellak loomset päritolu glaseeraine.
ammoonium metakrülaat kopolümeer, metakrülaathappe kopolümeer stabilisaator Akrüülpolümeerid. Sünteetilisi polümeere valmistatakse tavaliselt naftast. Polümeere on võimalik ekstraheerida ka looduslikust toorainest. Sünteetilised polümeerid on palju soodsamad kui looduslikud, seega leidub neid ka turul rohkem.
maltodekstriin stabilisaator, paksendaja Maltodekstriini valmistatakse Euroopas peamiselt nisust, USA-s kasutatakse maisi (tavaliselt GMO tooraine). Maltodekstriin on kõrge glükeemilise indeksiga tugevalt töödeldud polüsahhariid. Toidulisandite tootjad ei too tavaliselt koostisosade all välja, mis tooraine põhjal maltodekstriin on valmistatud.

Tsöliaakiat põdevad ja nisu suhtes allergilised olevad inimesed võiksid maltodekstriini vältida, kui maltodekstriini sisaldavad tooted on eelnevalt põhjustanud kõrvalmõjusid.

talk, E553b paakumisvastane aine Seesama odav talk ehk magneesiumsilikaat, mida müüakse kauplustes pulbri kujul, leidub tihti ka toidulisandites. Paakumisvastase aine funktsiooni täites peab talk vastavalt Eesti riigi määrusele olema asbestivaba. Enamus toidulisandeid valmistatakse aga väljaspool Eestit, seega ei saa olla täiesti kindel, et tegemist on kontollitud asbestivaba talgiga. Asbest on eelkõige ohtlik sisse hingates, kahjustades kopse ja põhjustades vähki.
glütserool, E422 niiskusesäilitaja Glütserool, tuntud ka kui glütseriin, on toidulisandites palju kasutatud. Glütserooli võib valmistada nii loomsest kui ka taimsest rasvast. Glütserool ongi tihti seebivalmistamise kõrvalprodukt. Samuti leidub turul glütserooli, mis on nafta kõrvalprodukt.
titaandioksiid, E171 toiduvärv Hiirte peal katsetades on leitud, et toiduvärv titaandioksiid võib kahjustada neerusid ja põhjustada põletikku. Titaandioksiid on ohtlikum sisse hingates – 2010. aastal lisas IARC (Rahvusvaheline Vähiuurimiskeskus) titaandioksiidi 2B ehk “inimesele võimalikud kantserogeensed ained” rühma. Titaandioksiid on keelatud Saksamaal ning hetkel käivad arutelud Euroopa Komisjonis titaandioksiidi klassifitseerumise muutmiseks. Ka Prantsusmaa on plaaninud aine keelustamist vähiriski tõttu.
ksülitool, E967

sorbitool, E420

maltitool, E965

mitteintensiivsed magusained Mitteintensiivsed magusained sisaldavad kaloreid ning tõstavad ka suhkrutaset, seega ei soovitata nende kasutamist diabeedikutele. Selliste magusainete suuremates kogustes tarbimine võib põhjustada ka kõhuvalu ja -lahtisust.
kaaliumatsesulfaam, E950
aspartaam, E951
sukraloos, 955
kunstlikud magusained (intensiivsed) Intensiivsed magusained ei sisalda süsivesikuid ega kaloreid, seega ei tõsta nad ka veresuhkru taset. Selliseid magusaineid ei soovitata lastele ega neeru- ja maksaprobleemidega inimestele ning need on vastunäidustatud rasedatele. Erinevatest võimalikest kahjulikest mõjudest on saadaval palju teadustöid. Nende mõjude alla kuuluvad näiteks diabeet, leukeemia, soolestiku pH taseme muutused ning soolestiku mikrofloora häired (soolestikus vähem kasulikke baktereid). Kunstlikke intensiivseid magusaineid tasub vältida.

Nôgeli raua toidulisandid tablettide kujul sisaldavad lisaks kõrge imendumisega raudbisglütsinaadile vaid nelja looduslikku koostisosa: Eesti kõrvenõgesepulber, mahesertifitseeritud acerola ehk hapukirss, mahesertifitseeritud Korea klorella ehk rohevetikas ja karnaubavaha (kasvatatud ilma sünteetiliste väetiste ja taimekaitsevahenditeta). Laste rauasiirup sisaldab lisaks raudbisglütsinaadile vaid kolme looduslikku koostisosa: maheapelsinimahla konsentraat loodusliku C-vitamiinina, mahepirnimahla konsentraat ja Eesti kõrvenõgeseteed, mille valmistame ise kvaliteetsest ja puhtast toorainest. Rauasiirup sobib lastele alates 6-ndast elukuust.

Toidulisandite raua ja C-vitamiini kogused on laboris kontrollitud.

Eesti kõrvenõgesepulber on kindlal kasvualal vabas looduses kasvanud kõrvenõgesest jahvatatud pulber ning koostöös Maaülikooliga laboratooriumis analüüsitud mineraalainete ja raskmetallide suhtes. Iga uus kõrvenõgese partii kontollitakse laboris raskmetallide suhtes. Nôgeli kõrvenõgese puhul on tegemist väga puhta toorainega. Kuna kvaliteet ja tooraine puhtus on meile tähtsad, siis on raua toidulisandid valminud ilma magneesiumstearaadi, toiduvärvide, säilitus-, magus- ja kunstlikke lisaaineteta ning ei sisalda laktoosi, kaseiini, pärmi, soja, GMO-d, maisi, želatiini, loomset toorainet ja on looduslikult gluteenivaba. Miks teha asju keerulisemaks, kui saab ka lihtsamat moodi.

Allikad:

Eesti Toiduainetööstuse Liit
A.Aro, M.Mutanen, M.Uusitupa. Ravitsemustiede, 4.-7.köide, 2017
Rahvusvaheline Vähiuuringute Agentuur – Titaandioksiidi monograafia

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga