On teada-tuntud fakt, et rauapreparaadid põhjustavad lisaks kõhuvalule ja iiveldusele (harvem esinevad kõrvalmõjud) ka kõhukinnisust – kõige tavalisem kõrvalmõju. Miks raud tekitab kõhukinnisust?
Rauapreparaadid põhjustavad kõhukinnisust, sest raua imendumine on nõrk – nii toidust kui ka raua toidulisanditest. Toidust imendub naistel keskmisel 10% ja meestel 5% rauast. Kui rauda ei ole piisavalt, raua imendumine tõhustub kuni 20%-ni. Imendumata raud jääb aga soolestikku ning toidab pahasid patogeenseid baktereid. Kõhukinnisus ongi märk sellest, et pahad bakterid on jämesooles ülekaalus [1].
Kuigi raudbisglütsinaat on kahevalentsetest rauasooladest kõige kõhusõbralikum ning põhjustab kõrvalmõjusid harvem [1], on osa inimesi raua suhtes tundlikumad kui teised, seega võib ka raudbisglütsinaadiga osadel inimestel kõhukinnisust esineda. Mida suurem on manustatud raua kogus, seda suurem on tõenäosus ka kõrvalmõjude tekkeks [1]. Näiteks Raud 30 mg ja Laste rauasiirup 25 mg toidulisanditega on kõrvalmõjusid harva, sest päevane kogus rauda on 25–30 mg. Superraud on 60 mg rauda ehk kaks korda rohkem. Paljudel ei ole aga raudbisglütsinaadiga kõrvalmõjusid raua suuremast kogusest hoolimata.
Raua imendumiseks peensoole kaksteistsõrmiksooles peab raud olema Fe2+ ehk ferroraua kujul [1]. Ferroraua kujul on kõik rauapreparaadid, mida müüakse Eestis käsimüügiravimite ja toidulisanditena. Ferriraud ehk Fe3+ (nt Ferrum Lek retseptiravim) peab esmalt muutuma ferrorauaks Fe2+. Küll aga jääb osa ferrirauast muutumata ning peensooles ei imendu. Raud, mis peensooles ei imendu, liigub edasi jämesoolde ning toidab seal patogeenseid baktereid. Ka osa ferrorauast jääb imendumata.
Kolmevalentne raud (nt raudpolümaltooskompleks) võib põhjustada rohkem kõhukinnisust võrreldes kahevalentse rauaga (käsimüügipreparaadid), sest soolestikku jääb rohkem imendumata rauda.
MÕNED NÕUANDED KÕHUKINNISUSE ENNETAMISEKS
- eelista käsimüügi rauapreparaatidest raudbisglütsinaati (kõrge biosaadavusega kõhusõbralik kahevalentne raud ehk juba ferroraua kujul)
- kui alustad Superrauaga 60 mg ning tead, et varasemalt on rauapreparaadid kõhukinnisust põhjustanud, tee tablett pooleks ning võta esimene nädal vaid pool tabletti päevas ehk 30 mg
- kui esimesel nädalal ei ole kõhukinnisust esinenud, siis tõsta kogus tavapärasele ühele tabletile päevas 60 mg
- rauda võib manustada ka ülepäeviti – siis on rauakuur pikem, kuid kõrvalmõjude tekke risk väiksem (kuna rasedus on limiteeritud pikkusega, siis raseduse ajal on soovitatav kasutada rauda igapäevaselt)
MÕNED NÕUANDED KÕHUKINNISUSE LEEVENDAMISEKS
- tarbi piisavalt vedelikku – tihti alahindamine vedeliku tarbimist
- liigu piisavalt – istuv eluviis võib soodustada kõhukinnisust ilma rauakuuritagi
- tarbi piisavalt kiudaineid: söö täisteratooteid, marju, puuvilju, juurvilju, kaunvilju -> kiudained suurendavad väljaheite kogust ning soodustavad tihedamini WC-s käimist
- proovi kuivatatud musti ploome – pihutäis kuivatatud ploome päevas aitab samuti kõhu korras hoidmisele kaasa
- käi regulaarselt WC-s – väldi häda kinni hoidmist ja WC külastuse edasi lükkamist
- väldi rauakuuri ajal toiduaineid, millel on kõhukinnisust soodustav mõju: toored kõvad banaanid, nisujahutooted, palju mustikaid ja mustsõstraid, liharohke menüü, palju kohvi ja teed ja vähe vett, palju lehmapiima ja juustu
- kasuta hapendatud tooteid: hapukapsas, jogurtid (ka taimsed jogurtid on hapendatud tooted), hapukurk, natto, miso, tempeh, hapendatud sojatooted – hapendatud tooted sisaldavad elus baktereid ja rikastavad soole mikrofloorat
Kõhukinnisust soodustavad ka teatud haigused ja seisundid. Kõhukinnisuse ennetamise ja leevendamise nõuannetele pööra eriti tähelepanu kui:
- oled rase – ainevahetus aeglustub raseduse ajal, et tagada lootele kõik vajalikud mineraalained ja vitamiinid normaalseks arenguks. Raseduse ja raua kohta saad lugeda SIIT.
- oled juba vanemas eas -> vanematel inimestel esineb kõhukinnisust rohkem ilma rauakuuridetagi [2]
- kasutad teatud ravimeid: kõhukinnisust soodustavad näiteks valuvaigistid opioidid, osa Parkinsoni tõve ja psühhiaatrilisi ravimeid, diureetikumid ehk uriini eritumist suurendavad ained ning verapamiil (näiteks südamepuudulikkuse ravis) [2]
- sul on diagnoositud ärritunud soole sündroom [2]
Kui kõht on juba nii kinni, et WC-s käimine on valulik (pärasool on kahjustada saanud ja võib tulla ka helepunast verd), siis järgmistel päevadel võid raua võtmata jätta. Tarbi tavapärasest rohkem vedelikku, söö kiudaineterikast toitu ning külasta regulaarselt WC-d (pärasoole haav paraneb üldiselt juba mõne päevaga). Kui kõht käib jälle hästi läbi, võid uuesti rauaga alustada, võttes rauda kasvõi iga kahe päeva tagant. Nädala pärast võid proovida juba ülepäeviti võtmist ning kui kõht kannatab, siis alustada paari nädala jooksul ka igapäevast võtmist.
Kui hemoglobiin on veel korras, võid rauda võtta ülepäeviti (raseduse ajal soovitavalt ikkagi igapäevaselt). Ülepäeviti võttes rauakuur küll pikeneb, kuid raua kumulatiivne imendumine on parem ning kõrvalmõjude tekke risk väiksem [3]. Rauakuuri kestvuseks on sel juhul nt 3 kuu asemel 6 kuud ning rauaga seotud verenäitajaid võid kontrollida alles iga 3 kuu tagant (tavaliselt 2 kuu tagant). Ülepäeviti võtmine on soovitatav ka põletikuliste haigustega inimestele – põletikuliste haiguste korral on vere hepsidiini tase kõrgem, see aga omakorda vähendab raua imendumist [3]. Ülepäeviti võtmisest ja hepsidiinist oleme kirjutanud lausa eraldi blogiposti.
Madala hemoglobiini korral on oluline hemoglobiini sünteesi normaliseerumine ning rauda on soovitatav kasutada igapäevaselt. Kui hemoglobiin on normaliseerunud, võib edaspidi soovi korral rauadepoo (ferritiini) tõstmiseks jätkata raua võtmisega ülepäeviti.
Allikad:
[1] A.Aro, M.Mutanen, M.Uusitupa. Ravitsemustiede, 4.-7.köide, 2017.
[2] Ummetus. Terveyskirjasto Duodecim. 2020. Kustannus Oy Duodecim.
[3] N.Stoffel et al. Iron absorption from oral iron supplements given on consecutive versus alternate days and as single morning doses versus twice-daily split dosing in iron-depleted women: two open-label, randomised controlled trials.The Lancet Haematology. Volume 4, issue 11, PE524-E533, November 01, 2017.