
Võibolla oled tähele pannud, et rauapreparaatidesse on peaaegu alati lisatud askorbiinhapet ehk sünteetilist C- vitamiini. C-vitamiin aitab kaasa raua paremale imendumisele, seega on sellel vitamiinil rauapreparaatides oma kindel roll. Toidulisandite hulgas leidub ka acerola tablette ja kirsipulbrit, mis on looduslikud C-vitamiini allikad. Nôgeli raua toidulisandis on kasutatud külmkuivatatud acerola kirsipulbrit.
Mis vahe on sünteetilisel askorbiinhappel ja looduslikul acerola kirsipulbril?
Sünteetilist askorbiinhapet valmistatakse tavaliselt fermenteeritud maisisiirupist, mis on tihti geenmuundatud ehk GMO tooraine. Ligi 80% sünteetilisest askorbiinhappest, mida toidulisandites kasutatakse, toodetakse Hiinas. Maisisiirup ise ei sisalda tegelikult C-vitamiini, aga üks võimalus askorbiinhappe valmistamiseks on töödelda seda atsetooniga. Askorbiinhappe valmistamisel kasutatakse erinevaid meetodeid ning kõigi meetodide aluseks on glükoos ja fermenteerimine. Teaduslikes uuringutes on leitud, et regulaarne askorbiinhappe tarbimine meeste seas tõstab neerukivide tekkeriski [1]. Samuti on leitud, et askorbiinhappe kasutamine 1000–2000 mg päevas suurendas kuseteede oksalaati, tõstes seeläbi neerukivide tekkeriski nii meeste kui ka naiste seas [2]. Selliseid koguseid C-vitamiini saadakse eelkõige toidulisanditest, mitte looduslikul kujul toiduga. Mõnel inimesel võib askorbiinhape põhjustada peavalu, kõhulahtisust, iiveldust, oksendamist, kõhukrampe ja kõrvetisi, kuid seda pigem suuremaid koguseid tarbides.

Acerola kirsid kasvavad peamiselt Brasiilias. Acerola kirssides on palju looduslikul kujul esinevat C-vitamiini. Acerola C-vitamiini toidulisandid, nii tableti kui ka puhta pulbri kujul, on juba aastaid apteekide ja kaupluste riiulitel saadaval olnud. 100 grammi külmkuivatatud acerola kirsipulbrit sisaldab looduslikku C-vitamiini umbes 15 000 – 20 000 milligrammi.
Eestis on soovituslik C-vitamiini päevane kogus 80 mg. See on pigem miinimumkogus, C-vitamiini päevaseks ohutuks koguseks peetakse koguni 2000 mg. Kuna C-vitamiin on vesilahustuv vitamiin ning ei kogune organismi, siis ei ole selle vitamiini ületarbimisel selliseid riske nagu näiteks rasvlahustuva D-vitamiini puhul. Kindlasti ei tasu muretseda, et oled söönud liiga palju marju, köögi- ja puuvilju ja saanud seeläbi suurtes kogustes C-vitamiini. See kõik on looduslik C-vitamiin ja küll kõht märku annab, kui küllalt sai!
Lisaks C-vitamiinile sisaldab acerola kirsipulber ka karotenoide, antioksüdante nagu näiteks antotsüaniine, bioflavonoide, erinevaid makro- ja mikrotoitaineid ning vitamiine. Kuigi sünteetilise askorbiinhappe ja loodusliku C-vitamiini imendumises ei ole leitud märkimisväärseid erinevusi, soovitatakse eelistada ikkagi loodusliku C-vitamiini allikaid. Siis saab organism lisaks C-vitamiinile hulgaliselt muid kasulikke toitaineid ja vitamiine! See on ka põhjus miks Nôgeli raua toidulisandites on kasutatud külmkuivatatud acerola kirsipulbrit – et aidata kaasa raua paremale imendumisele looduslikul teel! Laste rauasiirup kasutame loodusliku C-vitamiini allikana apelsinimahla konsentraati, mille C-vitamiini sisaldus on laboris analüüsitud.
Allikad:
[1] Massey et al. Ascorbate increases human oxaluria and kidney stone risk. J Nutr. 2005 Jul;135(7):1673-7[2] Ferraro et al. Total, Dietary, and Supplemental Vitamin C Intake and Risk of Incident Kidney Stones. Am J Kidney Dis. 2016 Mar67(3):400-7