Kas Nôgeli raua toidulisandid sobivad rasedatele ja imetavatele naistele?

Jah. Superrauda ja kangemat Rauasiirupit soovitab ka Eesti Ämmaemandate Ühing. Need tooted sobivad hästi raseduse ajal.

Kas Nôgeli raua toidulisandeid võivad kasutada ka lapsed?

Jah. Lastele sobilikud tooted on Laste rauasiirup ja Raud. Päris väikestele lastele on kergem manustada rauda siirupi kujul (Laste rauasiirup), aga imikutele ja väikelastele sobib ka Raud 30 mg purustatuna (purusta tablett, pane lusikale nt smuutit, tabletipuru peale, peida puru smuutiga). Suuremad lapsed võivad kasutada ka Superrauda ja kangemat Rauasiirupit.

Kas klorella sobib rasedatele?

Raua tablettides on klorellat ehk vetikat väga väikeses koguses (tablettide tooraine on milligrammides), kasutame klorellat tablettides loodusliku mahuainena. Mitmetes riikides kasutatakse klorellat ka raua probleemide korral. Superrauda soovitab ka Eesti Ämmaemandate Ühing.

Kas Nôgeli raua toidulisandid sisaldavad joodi?

Ei. Nôgeli raua toidulisandid on laboris analüüsitud ning ei sisalda joodi.

Kas karnaubavaha ja palmiõli on üks ja sama asi?

Ei. Karnaubavaha saadakse vaid Brasiilias metsikult kasvava Copernicia prunifera palmi lehtedelt. Palmiõli aga saadakse õlipalmi viljalihast ning just õlipalmide uute istanduste rajamise tõttu tehakse ulatuslikke raideid. Karnaubavaha tootvad palmid kasvavad vaid Brasiilias ning vaha saamiseks ei võeta puid maha, vaid raputatakse puude lehti. Tegemist on kahe erineva puuga.

Manustamise juhend meditsiinipersonalile

Rauddiglütsinaati on teadusuuringutes kasutatud sarnaselt teiste rauasooladega 3-6 mg/kg ehk näiteks 10 kg kaaluva lapse korral raua manustamise kogus oleks 30-60 mg (Superraud sisaladab 60 mg rauda tableti kohta ja seda me ei soovita alla 12-aastastele lastele, sest puudub vajadus). Meie kogemuse põhjal 3 mg/kg on igati piisav doos/kg ja tihti ei ole vaja isegi nii kõrget doosi. Rauddiglütsinaati on võrreldud erinevate kahevalentsete rauasooladega ja ka kolmevalentse raud(III)hüdroksiidpolümaltooskompleksiga. Raud(III)polümaltooskompleksi (nt Ferrum Lek, Maltofer jne) ja rauddiglütsinaati on võrreldud 1-13-aastaste laste peal tehtud randomiseeritud uuringus, kus mõlemat rauasoola manustati vastavalt 3 mg/kg. Uuringu tulemus: Mõlemad rauasoolad tõstsid vere hemoglobiini taset, kuid polümaltooskompleksi kujul raud ei tõstnud märkimisväärselt ferritiini taset. Rauddiglütsinaat tõstis efektiivselt nii ferritiini kui ka MCH näitu.

Samuti leiti, et rauddiglütsinaadi kujul rauasool käitub organismis sarnaselt toidust saadava rauaga ehk raua imendumine väheneb rauadepoo täitumisel, see on hästi tähtis. Raua imendumine rauddiglütsinaadiga on negatiivses korrelatsioonis ferritiini ja hemoglobiini tõusuga.

Soovitame mitte kasutada väikestel lastel Superrauda, sest selleks puudub vajadus. Superraud on eelkõige täiskasvanute toode madala hemoglobiini ja raseduse ajal.

Allikas:

Name JJ, Vasconcelos AR, Valzachi Rocha Maluf MC. Iron Bisglycinate Chelate and Polymaltose Iron for the Treatment of Iron Deficiency Anemia: A Pilot Randomized Trial. Curr Pediatr Rev. 2018;14(4):261-268.

Mis vahe on rauddiglütsinaadil ja teistel rauasooladel?

Rauddiglütsinaadi biosaadavus ehk organismile kättesaadav raua osa on kõrge – uuringute järgi umbes 90%. Nt on raudsulfaadi ja -fumaraadi biosaadavus alla 30%, mistõttu peab neid rauasoolasid manustama vähemalt kaks korda suuremas koguses, et saavutada sama efekt. Teaduslikes uuringutes on leitud, et rauddiglütsinaadi vormis raud imendub lausa 2-4 korda tõhusamalt kui laialt kasutatud raudsulfaat või -fumaraat. Rauddiglütsinaat on seedimisele õrnem rauasool ehk ei tekita sama kergelt tavalisi kõhuvaevusi. Rauddiglütsinaadil on väiksem oksüdatiivne toime ning see ei ole nii tundlik toidus sisalduvate ühendite suhtes. Tundlikel inimestel võib rauddiglütsinaati kasutada ka kerge einega. Kindlasti vältida kohvi, teed (1 h enne ja lausa 2 h pärast raua manustamist) ja rohkelt kaltsiumi (nii lehmapiima- kui ka kaera- ja sojapiimatooted) enne ja peale raua kasutamist.

Allikas:

Rando Tuvikene. Tallinna Ülikooli keemia vanemteadur ja keemia dotsent. Rauddiglütsinaat. 2018.

Milman N, Jønsson L, Dyre P, Pedersen PL, Larsen LG. Ferrous bisglycinate 25 mg iron is as effective as ferrous sulfate 50 mg iron in the prophylaxis of iron deficiency and anemia during pregnancy in a randomized trial. J Perinat Med. 2014 Mar;42(2):197-206.

Rossana B. et al. Efficacy of Supplementation with Iron Sulfate Compared to Iron Bisglycinate Chelate in Preterm Infants. Current Pediatric Reviews, 2018, 14, 00-00.

Szarfarc S. et al. Relative effectiveness of iron bisglycinate chelate (Ferrochel) and ferrous sulfate in the control of iron deficiency in pregnant women. Archivos Latinoamericanos de Nutricion, 2001, No. 51, p. 42-47.

Name JJ, Vasconcelos AR, Valzachi Rocha Maluf MC. Iron Bisglycinate Chelate and Polymaltose Iron for the Treatment of Iron Deficiency Anemia: A Pilot Randomized Trial. Curr Pediatr Rev. 2018;14(4):261-268.

Miks on biosaadavus tähtis?

Mida suurem on rauasoola biosaadavus, seda rohkem rauda organismis imendub, sest seda rohkem on rauda organismile kättesaadav. Erinevate raua toodete puhul on tähtis võrrelda pakendil välja toodud rauasoola ning elementaarse raua sisaldust, nt Nôgel Superraud 60 mg (elementaarse raua sisaldus), rauddiglütsinaat (rauasoola nimetus).

Näide 1:

Raudsulfaat 100 mg rauda sisaldav tablett

Biosaadav raud ligikaudu 26% ehk 26 mg

Raua probleemide korral tõhustab organism mitteheemse raua imendumist umbes 20%-ni ehk imenduva raua kogus on ligikaudu 26 mg*0,2 ehk 5 mg.

Näide 2:

Nôgel Superraud, rauddiglütsinaat 60 mg rauda sisaldav tablett

Biosaadav raud ligikaudu 90% ehk 54 mg

54 mg* 0,2 ehk imenduva raua kogus on ligikaudu 11 mg.

Biosaadavus on kõige A ja O.

Allikas:

A. Aro, M. Mutanen, M. Uusitupa. Ravitsemustiede. 2017.

Kas eelistada toidulisandites heemset või mitteheemset rauda?

Heemset rauda sisaldavates raua toidulisandites kasutatakse nt toidualbumiini (hematogeenis) või hemoglobiini (tableti/kapsli kujul toidulisandid). Eesti apteekides müüdavad hematogeenid sisaldavad tavaliselt 100 grammi kohta rauda umbes 10 mg ehk ühest 50 g batoonikesest saab umbes 5 mg heemset rauda. Hematogeenid sisaldavad palju suhkurt – tavaliselt üle 50% batoonist on suhkur kondenspiima ja valge suhkru näol. Sellised tooted ei ole sobilikud diabeedikutele ja igapäevaseks kasutamiseks rauakuuri näol.

Hemoglobiini sisaldavate toidulisandite puhul tuleb arvesse võtta hemoglobiini sisaldus. 1 g hemoglobiini sisaldab ligikaudu 3,4 mg heemset rauda ehk 500 mg hemoglobiini sisaldab umbes 1,7 mg rauda, mis on madal heemse raua sisaldus. Juba diagnoositud raua probleemide korral jääb sellest raua kogusest väheseks. Kuigi organism omastab heemset rauda paremini kui mitteheemset, suurendab C-vitamiini samaaegne tarbimine raua imendumist. Suured C-vitamiini kogused koos rauaga võivad olla oksüdatiivse stressi allikaks, sest raud on keskmise reaktiivsusega metall. Kui kasutad meie raua tooteid, ära kasuta eraldi C-vitamiini toidulisandit võimaliku vaba raua koguse minimaliseerimiseks.

PS! Eestis ei ole toidulisandi tootja kohustatud välja tooma heemse ja mitteheemse raua suhte sisaldust. Jälgi tootes välja toodud hemoglobiini sisaldust. Tihti on heemset rauda sisaldavasse toidulisandisse lisatud hoopis mitteheemset kahevalentset rauda (nt raudsulfaati, -fumaraati jne, mis on madala biosaadavusega ja tihti magu rohkem ärritavad rauasoolad) ning pakendil on välja toodud kogu elementaarse raua sisaldus (heemne+ mitteheemne raud). Sellised tooted eksitavad nii tarbijaid, apteekreid kui ka meditsiinipersonali. Ole tähelepanelik.

Allikas:

A. Aro, M. Mutanen, M. Uusitupa. Ravitsemustiede. 2017.

Tiiu Vihalemm. Raud – väga vajalik ja samas ohtlik mineraalaine. 2019.

Stanley L. Schrier. So you know how to treat iron deficiency anemia.Comment on Moretti et al, page 1981. 2015: 126:17.

Kuidas võtta Nôgeli raua toidulisandeid?

Nôgeli raua toidulisandeid tableti kujul võetakse vedelikuga (nt vesi või mahl) ja soovitatavalt tühja kõhuga. Rauale tundlikumad inimesed võivad kasutada meie raua tooteid ka kerge einega (vältida kohvi, teed, rohkelt kaltsiumi 1h enne ja pärast raua manustamist). Rauda ei pea võtma hommikuti. Rauda võib võtta ka enne magamaminekut või keset päeva enne lõunasööki kui see sobib sulle kõige paremini. Laste rauasiirupit võib võtta puhtalt soovitatavalt tühja kõhuga, aga võib rauasiirupit segada ka toiduga, nt puuviljasmuutiga (vältida samaaegselt kaltsiumi tarbimist). Happelised mahlad nagu õuna- ja apelsinimahl neutraliseerivad hästi raua metalset maitset.

Toidulisandeid ei närita.

Kas rauda peaks võtma igapäevaselt või ülepäeviti?

Uute uuringute järgi on raua imendumine ühekordsest doosist mõnevõrra parem kui manustada rauda ülepäeviti. Ülepäeviti manustamine on soovitatav eelkõige inimestele, kes on rauale tundlikumad või arsti soovitustel. Rauda võib ja tasubki kasutada igapäevaselt. Ülepäeviti manustades raua imendumine ühekordsest doosist ei ole märkimisväärselt suurem, et kompenseerida iga päev raua kasutamist.

Allikas:

Stoffel NU, Zeder C, Brittenham GM, Moretti D, Zimmermann MB. Iron absorption from supplements is greater with alternate day than with consecutive day dosing in iron-deficient anemic women. Haematologica. 2020 May;105(5):1232-1239. 

Stoffel NU, Cercamondi CI, Brittenham G, Zeder C, Geurts-Moespot AJ, Swinkels DW, Moretti D, Zimmermann MB. Iron absorption from oral iron supplements given on consecutive versus alternate days and as single morning doses versus twice-daily split dosing in iron-depleted women: two open-label, randomised controlled trials. Lancet Haematol. 2017 Nov;4(11):e524-e533. 

Kui kaua peaks rauda võtma?

Rauakuur kestab tavaliselt 6-12 kuud, sest rauadepoo ehk ferritiin täitub aeglaselt. Meie kogemuse põhjal 3 kuud kestev rauakuur ei ole tavaliselt piisav. Madala hemoglobiini korral reageerib esimesena hemoglobiin ning teinekord ferritiini tõus on minimaalne. Kui hemoglobiini süntees on normaliseerunud (organismile prioriteet), hakkab organism deponeerima rauda varudesse. Rauakuuri ajal on hea kontrollida rauaga seotud verenäitajaid 2-3 kuu tagant, mis õnnestub raviarsti juures.

Nt Soomes soovitatakse rahutute jalgade sündroomi korral proovida suukaudset rauda ferritiini väärtusega <75 μg/L. Krooniliste haigustega inimeste puhul välistatakse üldiselt raua probleemid ferritiini väärtustega >70-100 μg/l (ferritiin on ägeda faasi valk, mille väärtus võib sõltumata rauavarude seisundist suureneda põletike, maksahaiguste ja kasvajate korral).

Allikas:

Synlab Eesti.

Synlab Soome.

Lääkärikirja Duodecim. Levottomat jalat.Yleislääketieteen erikoislääkäri Osmo Saarelma. 2022.

Milline raua toidulisand minule sobib?

Raua toidulisandi valik sõltub eelkõige rauadepoost ja kliinilisest verest.

Superraud (60 mg tablett) ja Rauasiirup (kangem siirup 50mg/15 ml) sobivad alates 12.eluaastast madala hemoglobiini korral ning muidugi raseduse ja imetamise ajal. Superrauda ja kangemat Rauasiirupit soovitab ka Eesti Ämmaemandate Ühing. Rohke menstruatsiooni ajal võib kasutada mõlemat toodet kaotatud raua koguse kompenseerimiseks. Rohke menstruatsiooni korral konsulteeri kindlasti günekoloogi või perearstiga veritsushäirete välistamiseks. Rohkem infot veritsushäirete kohta leiad SIIT.

Raud 30 mg ja Laste rauasiirup (25 mg/10 ml) sobivad lastele ja täiskasvanutele (Raud alates 6ndast elukuust purustatuna) raua probleemide korral. Tooteid võib kasutada profülaktiliselt menstruatsiooni ajal kaotatud raua koguse kompenseerimiseks kui Superraua/kangema Rauasiirupi kasutamine ei ole vajalik.

Milliste ferritiini väärtuste korral võib lastel diagnoosida rauavaegust?

Ferritiini ehk rauadepoo referentsväärtuste vahemik on lai ning väärtused varieeruvad laste vanuse lõikes. Laborite ferritiini referentsväärtuste alampiirid on aastakümneid muutmata ning ei võta arvesse uuemaid kliinilisi uuringuid.

2018.aastal läbi viidud uuringu põhjal, kus analüüsiti eri vanuses laste hematoloogilisi parameetreid kasutades 11 aasta lõikes laste rauateemalisi ja hematoloogilisi uuringuid analüüsiti ferritiini alampiiri väärtuseid, mille korral laste hematoloogilistes parameetrites ei esinenud enam muutuseid paremuse poole ehk hematoloogilised parameetrid stabiliseerusid. Antud uuringu põhjal soovitati raua probleemide diagnoosimisel arvesse võtta järgmised ferritiini referentsväärtuste alampiirid:

4-kuud – 13-aastased lapsed 26 μg/l

13-aastased– 19-aastased (k.a.) 39 μg/l

Nii nagu täiskasvanudki on iga laps erinev. Laste raua probleemide korral konsulteeri alati arstiga. Raua probleeme ei saa ise diagnoosida.

Allikas:

Markus et al. Ferritin as a functional biomarker of iron status in children and young adults. 2019: 184:4.

Mis on B12-vitamiiniga seotud verenäitajad ja väärtused?

Vitamiin B12 leidub veres seotuna kahe erineva kandjavalguga: haptokorriini ja transkobalamiiniga. Vaid 10-30% vitamiinist on seotud transkobalamiiniga, mida nimetatakse B12 aktiivseks vormiks. Just aktiivse vormi sisaldus langeb vitamiin B12 madala taseme korral enne võimalike sümptomite teket. Vitamiin B12 aktiivne vorm ehk holotranskobalamiin on vitamiin B12 probleemide ja ravi tõhususe välja selgitamise esmane analüüs. See analüüs ei ole kahjuks kõikidel arstidel analüüside nimekirjas, seega tehakse üldine B12-vitamiini analüüs.

Tavaline vitamiin B12 analüüs näitab kogu vitamiin B12 sisaldust ehk nii aktiivse kui ka inaktiivse vitamiini sisaldust. Tulemus alla referentsväärtuse viitab tavaliselt selgelt vitamiin B12 probleemile. Tulemused referentsväärtuste alampiiri lähedal, täiskasvanutel <250 pmol/L kohta, on tihtipeale ebaselged ja seetõttu on vajalik kontrollida aktiivse vitamiin B12 taset ehk holotranskobalamiini.

Meie kogemuse põhjal võib imikutel ja väikelastel esineda uneprobleeme referentsväärtuse alampiiri juures olevate üldise B12-vitamiini väärtustega. Väga tihti ei ole näit alla referentsväärtuse, mis ei välista aga võimalikku 12-vitamiini probleemi, sest tegemist on üldise analüüsiga, mitte aktiivse B12-vitamiini vormi hindamisega. Oleme näinud palju imikute ja väikelaste analüüse, kus referentsväärtuse alampiiri ületava B12-vitamiini üldväärtuse korral esineb uneprobleeme ning peale B12-vitamiini kuuri on uneprobleemid saanud lahenduse. Perearstidel on tänapäeval juba head teadmised B12-vitamiini probleemidest imikutel ning uneprobleemide korral tasub konsulteerida perearstiga võimaliku B12-analüüsi suhtes.

Allikas:

Synlab Eesti.

Konsulteerimine Lastehaigla neuroloogiga ja mitmete Eesti perearstidega.

Mida on hea võtta arvesse enne vitamiin B12 analüüse?
  • ära võta B12-toidulisandit enne vereanalüüsi
  • analüüs soovitatakse võtta paastuverest
  • analüüsi ei saa võtta kui eelneva 8 h jooksul on võetud suur kogus biotiini (>5 mg/päevas)

Vitamiin B12 toidulisandi võtmine enne analüüsi võib tõsta plasma vitamiin B12 sisaldust ja seega on tulemuse tõlgendamine ebausaldusväärne. Suukaudsed beebipillid ja antibiootikumid võivad mingil määral langetada vitamiin B12 taset.

Tihti jäetakse kontrollanalüüside ja B12-vitamiini kuuri vahele paar nädalat, et kontrollanalüüside tulemusi saaks usaldusväärsemalt hinnata. Ära rutta seega kohe uusi analüüse andma, konsulteeri arstiga.

Allikas:

Synlab Eesti.

Täpne koostis

Nôgeli toidulisandite täpse koostisega võid tutvuda meie e-poes, mille leiad SIIT.