Jah, Nôgeli raua toidulisandid sobivad rasedatele. Raudbisglütsinaat on kõrge biosaadavusega (hea imendumine) ja seetõttu ei põhjusta tavaliselt kõrvaltoimeid. Kuna raseduse ajal vaevab paljusid naisi kõhukinnisus aeglasema ainevahetuse tõttu, siis on rauapreparaati otsides hea valida just raudbisglütsinaadi vormis raud. Nagu teisigi rauasoolasid, on raudbisglütsinaati uuritud erinevates teadustöödes rasedate ja ka imikute peal ning toidulisandites juba kaua kasutatud. Raudbisglütsinaat on Euroopa Komisjoni poolt heaks kiidetud rauasool ka imikute toitudes.
Jah, Nôgeli raua toidulisandid (Superraud) sobivad täiskasvanutele ja lastele alates 12. eluaastast. Päris väikestele lastele on kergem anda rauda siirupi kujul, aga imikutele ja väikelastele sobib ka Raud 30 mg purustatuna. Kõik oleneb lapse rauadepoost ja arsti soovitusest rauavaegusaneemia korral.
Kõrvenõgest ja kõrvenõgese ekstrakti leidub mitmetes rauapreparaatides, seega on kõrvenõges rauapreparaatides juba tuntud tegija. Kõrvenõges sisaldab K1-vitamiini ehk füllokinooni. K1-vitamiini sisaldavad rohkelt ka näiteks petersell jt maitseköögiviljad, hapukapsas, rooskapsas, spinat, nisuidud, lillkapsas, sojajahu, spargelkapsas, rapsiõli, kibuvitsamarjad, kapsas, nisukliid, kartul, kaer, mais, herned ja oad. Seega leidub K1-vitamiini paljudes toitudes. Regulaarselt suurtes kogustes K1-vitamiini tarbimine võib põhjustada vere hüübimist, looduslikku K1-vitamiini peetakse see-eest turvaliseks. K1-vitamiini poolestusaeg on väga lühike, umbes 1,5 päeva. Selle aja jooksul vähenevad organismi K1-vitamiini varud poole võrra. Raua toidulisandid on laboris analüüsitud K1-vitamiini suhtes. Et saada Nôgeli raua toidulisanditest 30/60mg 100% päevane K-vitamiini kogus (75 mikrogrammi), peaks sööma umbes 37/107 tabletti ja siis on tegemist vaid 100% päevase kogusega. Üks tablett sisaldab K1-vitamiini vaid 2/0,67 mikrogrammi ehk 2,7/0,9% päevasest soovituslikust kogusest. Laste rauasiirup 10 ml sisaldab K1-vitamiini alla 0,7 mikrogrammi ehk alla 0,9% päevasest soovituslikust kogusest. Loe lisa K-vitamiinist SIIT.
Klorellat soovitatakse kasutada 5-10 g päevas, et saavutada efektiivne “puhastusefekt”. Nôgeli raua toidulisandites on klorellat väga väikeses koguses. Aasia riikides soovitatakse klorellat rasedatele rauavaegusaneemia ennetamiseks. Samuti on leitud, et imetavatel naistel, kes tarbivad regulaarselt klorellat, on rinnapiimas vähem dioksiine. Need on vaid üksikud näited. Seega ei tasu klorellat tabletis kindlasti karta.
Ei. Nôgeli raua toidulisandid on laboris analüüsitud ning ei sisalda joodi.
Ei. Karnaubavaha saadakse vaid Brasiilias metsikult kasvava Copernicia prunifera palmi lehtedelt. Palmiõli aga saadakse õlipalmi viljalihast ning just õlipalmide uute istanduste rajamise tõttu tehakse ulatuslikke raideid. Karnaubavaha tootvad palmid kasvavad vaid Brasiilias ning vaha saamiseks ei võeta puid maha, vaid raputatakse puude lehti. Tegemist on kahe erineva puuga.
Soovituslik päevane kogus rauda on täiskasvanutel 14 mg ning lastel sõltuvalt vanusest 8–15 mg. Parim rauadepoode olukorra iseloomustaja on ferritiin – madal ferritiinitase on alati rauapuuduse näitaja. Erinevate laborite referentsvahemikud võivad veidi erineda, tulemus <12 μg/L viitab üldiselt alati rauadefitsiidile; peituvat rauadefitsiiti saab diagnoosida juba väärtustel <20-30 μg/L.
Enne raua toidulisandi kasutamist on seega soovitatav kontrollida ferritiin ehk rauadepoo ning kliiniline veri (hemogramm). Vaid ferritiini väärtuse põhjal ei ole vaja hakata kasutama rauapreparaate – hemogrammi ja võimalike rauavaegusele iseloomulike sümptomite analüüs on diagnoosi tähtis osa.
Uuem analüüs rauapuuduse diagnoosimiseks on transferriini lahustuvate retseptorite (sTfR) määramine – see analüüs ei ole erinevalt ferritiinist mõjutatud kaasuvatest haigustest. Suurenenud sTfRi hulk viitab rauapuudusele, kuid tihtipeale on sTfRi hulk ka rauapuuduse ajal referentsväärtuse piires. Liigne raud on organismile ohtlik, seega ei tasu rauda niisama igaks juhuks profülaktika korras toidulisandina juurde võtta (tervel inimesel aga üleliigne raud ei imendu). Juba olemasoleva rauavaegusaneemia puhul ei piisa täiskasvanutel üldjuhul 30 mg tabletist päevas, vaid bisglütsinaadi vormis raua kogus võiks jääda 60–120 mg päevas. Olenevalt inimesest normaliseerub aneemia 6-8 nädalaga. Rauavarude täitmiseks tuleks kuuriga jätkata aga vähemalt 3-4 kuud. Latentse ehk varjatud rauadefitsiidi korral (olukord, kus vereanalüüs on veel normis, kuid organismi rauavarud vähenenud) piisab 30-40 mg raudbisglütsinaadist päevas 3-4 kuu jooksul. Rauakuuri pikkus oleneb inimesest ning väga madala rauadepoo korral rauakuur on üldiselt 6-12 kuud.
Siiamaani on soovitatud rauda võtta pigem kaks korda päevas eri aegadel kui üks kord suurema kogusena parema imendumise saavutamiseks. Uues uuringus aga leiti, et raua imendumisvõime on suurem kui rauda manustada iga teine päev ühekordse doosina. Ülepäeviti raua manustamine on soovitatav eelkõige inimestele, kellel on kroonilisi põletikulisi haiguseid.
Raua toidulisandit kasutades võib alustada 30 mg päevasest kogusest seda tasapisi nädalate kaupa tõstes, et organism saaks harjuda. Enne raua toidulisandi kasutamist pea nõu perearsti või ämmaemandaga. Raua toidulisandeid on soovitatav kasutada vaid füsioloogilise näidustuse korral. Kui oled varasemalt kasutanud raudsulfaati, -tsitraati, -fumaraati või -glükonaati 100–300 mg päevas rauavaegusaneemia korral, siis Nôgeli raua toidulisandit (raudbisglütsinaati) on soovituslik võtta 60–120 mg päevas ehk kaks korda vähem. Enne 6-8 nädalat ei tasu uuesti analüüse anda, sest rauavarude täitumine ning ka hemoglobiini normaliseerumine võtavad aega. Ühtlasi vähendab regulaarne vere andmine organismi rauadepood. Kui sul on küsimusi Nôgeli toidulisandite kohta, siis kirjuta julgelt: hello@nogelorganics.com
3-6 mg/kg ehk näiteks 10 kg kaaluva lapse korral raua manustamise kogus oleks 30-60 mg. Alustada kogusega 3 mg/kg. Raud(III)polümaltooskompleksi (nt Ferrum Lek, Maltofer jne) ja raudbisglütsinaati on võrreldud 1-13-aastaste laste peal tehtud randomiseeritud uuringus, kus mõlemat rauasoola manustati vastavalt 3 mg/kg. Uuringu tulemus: Mõlemad rauasoolad tõstsid vere hemoglobiini taset, kuid polümaltooskompleksi kujul raud ei tõstnud märkimisväärselt ferritiini taset. Raudbisglütsinaat tõstis efektiivselt nii ferritiini kui ka MCH näitu.
Samuti leiti, et raudbisglütsinaadi kujul rauasool käitub organismis sarnaselt toidust saadava rauaga ehk raua imendumine väheneb rauadepoo täitumisel. Raua imendumine raudbisglütsinaadiga on negatiivses korrelatsioonis ferritiini ja hemoglobiini tõusuga.
Allikas: Name JJ, Vasconcelos AR, Valzachi Rocha Maluf MC. Iron Bisglycinate Chelate and Polymaltose Iron for the Treatment of Iron Deficiency Anemia: A Pilot Randomized Trial. Curr Pediatr Rev. 2018;14(4):261-268. doi:10.2174/1573396314666181002170040
Raudbisglütsinaadi biosaadavus on kõrge – uuringute järgi umbes 90%. Nt on raudsulfaadi ja -fumaraadi biosaadavus umbes 26–28%. Teaduslikes uuringutes on leitud, et bisglütsinaadi vormis raud imendub lausa 2-4 korda tõhusamalt kui raudsulfaat või -fumaraat. Raudbisglütsinaat on samuti kõhusõbralikum rauasool ehk ei tekita tavalisi kõhuvaevusi nagu kõhukinnisus, kõhuvalu ja -iiveldus. Loe raudbisglütsinaadi ja rauasoolade kohta SIIT ja SIIT.
Mida suurem on rauasoola biosaadavus, seda rohkem rauda organismis imendub. Erinevate raua toidulisandite puhul on tähtis võrrelda pakendil välja toodud rauasoola ning elementaarse raua sisaldust, nt Nôgel Superraud 60 mg (elementaarse raua sisaldus), raudbisglütsinaat (rauasoola nimetus).
Näide 1:
Raudsulfaat 100 mg rauda sisaldav tablett
Biosaadav raud ligikaudu 26% ehk 26mg
Rauavaeguse korral tõhustab organism mitteheemse raua imendumist umbes 20%-ni ehk imenduva raua kogus on ligikaudu 26 mg*0,2 ehk 5 mg.
Näide 2:
Nôgel Superraud, raudbisglütsinaat 60 mg sisaldav tablett
Biosaadav raud ligikaudu 90% ehk 54 mg
54 mg*0,2 ehk imenduva raua kogus on ligikaudu 11 mg.
Heemset rauda sisaldavates raua toidulisandites kasutatakse nt toidualbumiini (hematogeenis) või hemoglobiini (tableti/kapsli kujul toidulisandid). Eesti apteekides müüdavad hematogeenid sisaldavad tavaliselt 100 grammi kohta rauda umbes 10 mg ehk ühest 50 g batoonikesest saab umbes 5 mg heemset rauda. Hematogeenid sisaldavad palju suhkurt – tavaliselt üle 50% batoonist on suhkur kondenspiima ja valge suhkru näol. Sellised tooted ei ole sobilikud diabeedikutele ja igapäevaseks kasutamiseks rauakuuri näol.
Hemoglobiini sisaldavate toidulisandite puhul tuleb arvesse võtta hemoglobiini sisaldus. 1 g hemoglobiini sisaldab ligikaudu 3,4 mg heemset rauda ehk 500 mg hemoglobiini sisaldab umbes 1,7 mg rauda, mis on pigem madal heemse raua sisaldus. Juba diagnoositud rauavaeguse korral ei piisa nii madala heemse raua sisaldusega toidulisandist. Kuigi organism omastab heemset rauda paremini kui mitteheemset (15–35% vs 1–20% toitumisteaduste põhjal), siis suurendab C-vitamiini samaaegne tarbimine (20–60 mg C-vitamiini on piisav) mitteheemse raua imendumist mitmekordselt. Sellest kõrgema C-vitamiini sisaldusega raua toidulisandid tekitavad rohkem vaba rauda ja seeläbi ka oksüdatiivset stressi, mille kohta kirjutasime siin.
PS! Eestis ei ole toidulisandi tootja kohustatud välja tooma heemse ja mitteheemse raua suhte sisaldust. Jälgi tootes välja toodud hemoglobiini sisaldust. Tihti on heemset rauda sisaldavasse toidulisandisse lisatud hoopis mitteheemset kahevalentset rauda (nt raudsulfaati, -fumaraati jne, mis on madala biosaadavusega ja tihti magu rohkem ärritavad rauasoolad) ning pakendil on välja toodud kogu elementaarse raua sisaldus (heemne+ mitteheemne raud).
Nôgeli raua toidulisandeid tableti kujul võetakse vedelikuga (nt vesi või mahl) ja soovitatavalt tühja kõhuga, sest siis on kahevalentsete rauasoolade (nt raudbisglütsinaat) imendumine tõhusam. Laste rauasiirupit võib võtta puhtalt soovitatavalt tühja kõhuga, kuid beebide ja väikelaste tundlikuma soolestiku tõttu võib rauasiirupit segada ka toiduga, nt puuviljasmuutiga (vältida samaaegselt kaltsiumi tarbimist).
Varasemalt soovitati rauakuuri ajal manustada rauda igapäevaselt. Uues uuringus on leitud, et raua imendumine on optimaalsem (kumulatiivne imendumine on suurem) kui rauda manustatakse üle päeva ühekordse doosina. Kui sinule on soovitatud võtta rauda iga päev 3 kuu jooksul, võid võtta rauda iga teine päev 6 kuu jooksul. Ülepäeviti manustamine on eriti soovitatav inimestele, kellel esineb põletikulisi haiguseid. Rauavaegusaneemia korral on soovitatav manustada rauda igapäevaselt hemoglobiini kiirema normaliseerumise saavutamiseks.
Rauakuur kestab tavaliselt 6-12 kuud, sest rauadepoo ehk ferritiin täitub aeglaselt. Rauavaegusaneemia korral reageerib esimesena hemoglobiin. Rauakuuri ajal on hea kontrollida rauaga seotud verenäitajaid 2-3 kuu tagant.
Täiskasvanutel võiks ferritiini väärtus olla vähemalt 50 μg/l, erinevad uuringud soovitavad ka kõrgemaid väärtuseid (70-100 μg/l). Siinkohal peab aga arvestama, et vaba raud kahjustab rakke ning iseseisvalt ei tasu rauavaegust korrigeerida ning teatud ferritiini numbri poole püüelda. Krooniliste haigustega inimeste puhul välistatakse üldiselt rauavaegusaneemia ferritiini väärtustega >100 μg/l (ferritiin on ägeda faasi valk, mille väärtus võib sõltumata rauavarude seisundist suureneda põletike, maksahaiguste ja kasvajate korral).
Raua toidulisandi valik sõltub eelkõige inimese rauadepoost ja kas lisaks rauavaegusele on välja kujunenud aneemia (madal hemoglobiin).
Superraud (60 mg tablett) sobib inimestele, kellel on diagnoositud rauavaegusaneemia või rauavaegus ilma aneemiata (madal ferritiin, muutused hemogrammis). Superrauda kasutatakse tihti just raseduse ajal.
Raud 30 mg sobib inimestele, kellel on diagnoositud rauavaegus ilma aneemiata (ferritiin <30 μg/l). Sellisel juhul võib kasutada ka Superrauda, aga juba 30 mg rauda bisglütsinaadi vormis on efektiivne rauadepoo täitmisel. Raud 30 mg sobib ka raseduse ajal, aga tavaliselt kasutatakse raseduse ajal suurenenud raua vajaduse tõttu just Superrauda. Toode sobib ka imikutele alates 6ndast elukuust purustatud kujul ning rohke menstruatsiooniga naistele (rauda võib kasutada menstruatsiooni ajal ferritiini taseme säilitamiseks, eelnevalt konsulteerida günekoloogiga).
Laste rauasiirup sobib imikutele alates 6ndast elukuust (diagnoositud rauavaegus või -aneemia). Rauasiirupil on samad soovitused nagu Raud 30 mg puhul (kui eelistada rauda siirupi kujul).
Rauavaegus(aneemia) diagnoosimisel kontrollitakse tavaliselt kliiniline veri (hemogramm) ja rauadepoo ehk ferritiin (S-Fer). Lisaks võiks kontrollida transferriini lahustuvad retseptorid (S-Transf-sR, kõrgenenud väärtus viitab rauavaegusele, kuid tihti on näit peituva rauavaeguse korral veel referentsväärtuse vahemikus) ja põletikunäitajad (C-reaktiivne valk, S-CRP). Ferritiin on ägeda faasi valk, mille konsentratsioon võib sõltumata rauavarude seisundist suureneda põletike, maksahaiguste ja ka kasvajate korral. Transferriini lahustuvate retseptorite väärtus ei ole mõjutatud ägeda faasi vastusest ja võimaldab eristada rauavaegusaneemiat kroonilise haiguse puhusest aneemiast. Lisaks eeltoodud analüüsidele on veel mitmeid rauavaeguse diagnoosimisel kasutatavaid analüüse, mille kohta saad infot arstilt.
Ferritiini ehk rauadepoo referentsväärtuste vahemik on lai ning väärtused varieeruvad laste vanuse lõikes. Laborite ferritiini referentsväärtuste alampiirid on aastakümneid muutmata ning ei võta arvesse uuemaid kliinilisi uuringuid rauavaegus(aneemia) diagnoosimisel.
2018.aastal läbi viidud uuringu põhjal, kus analüüsiti eri vanuses laste hematoloogilisi parameetreid kasutades 11 aasta lõikes laste rauateemalisi ja hematoloogilisi uuringuid analüüsiti ferritiini alampiiri väärtuseid, mille korral laste hematoloogilistes parameetrites ei esinenud enam muutuseid paremuse poole ehk hematoloogilised parameetrid stabiliseerusid. Antud uuringu põhjal soovitati rauapuuduse diagnoosimisel arvesse võtta järgmised ferritiini referentsväärtuste alampiirid:
4-kuud – 13-aastased lapsed 26 μg/l
13-aastased– 19-aastased (k.a.) 39 μg/l
Nende ferritiini väärtuste korral võib diagnoosida lastel rauavaeguse ilma aneemiata kui hemoglobiin on veel referentsväärtuste piirides, hematokrit on langenud, punavereindeksid (MCV, MCH, MCHC) on langenud ning punaliblede arv on normis või langenud. Rauanäitajate osas võib olla järgmised muutused: madal transferriini saturatsioon, suurenenud rauasidumisvõime, suurenenud transferriini lahustuvate retseptorite kontsentratsioon seerumis. Kui rauavaeguse diagnoosimisel tugineda praeguste ferritiini alampiiri väärtustele, võivad tähelepanuta jääda sümptomaatilised peituva rauavaegusega lapsed, kellel ei ole veel välja arenenud aneemia.
Nii nagu täiskasvanudki on iga laps erinev ning vaid ferritiini väärtuse tõttu ei ole vaja rauapreparaate kasutama hakata – kliinilise vere analüüs ja võimalikud rauavaegusele iseloomulikud sümtomid on diagnoosi üks oluline osa.
Vitamiin B12 leidub veres seotuna kahe erineva kandjavalguga: haptokorriini ja transkobalamiiniga. Vaid 10-30% vitamiinist on seotud transkobalamiiniga, mida nimetatakse B12 aktiivseks vormiks. Just aktiivse vormi sisaldus langeb vitamiin B12 puuduse korral enne võimalike sümptomite teket. Vitamiin B12 aktiivne vorm ehk holotranskobalamiin on vitamiin B12 puuduse ja ravi tõhususe välja selgitamise esmane analüüs.
Tavaline vitamiin B12 analüüs on küll soodsam analüüs, kuid see ei ole esmane analüüs vitamiin B12 puuduse ja ravi tõhususe välja selgitamisel. Tavalist vitamiin B12 analüüsi kasutatakse nt megaloblastilise aneemia diagnostikas (normaalsest suuremad punaverelibled). Tavaline vitamiin B12 analüüs näitab kogu vitamiin B12 sisaldust ehk nii aktiivse kui ka inaktiivse vitamiini sisaldust. Tulemus alla referentsväärtuse viitab tavaliselt selgelt vitamiin B12 puudusele. Tulemused referentsväärtuste alampiiri lähedal, täiskasvanutel <250 pmol/L kohta, on tihtipeale ebaselged ja seetõttu on vajalik kontrollida aktiivse vitamiin B12 taset ehk holotranskobalamiini.
- ära võta B12-toidulisandit enne vereanalüüsi
- analüüs soovitatakse võtta paastuverest
- analüüsi ei saa võtta kui eelneva 8 h jooksul on võetud suur kogus biotiini (>5 mg/päevas)
Vitamiin B12 toidulisandi võtmine enne analüüsi võib tõsta plasma vitamiin B12 sisaldust ja seega on tulemuse tõlgendamine ebausaldusväärne. Suukaudsed beebipillid ja antibiootikumid võivad mingil määral langetada vitamiin B12 taset.
Nôgeli toidulisandite täpse koostisega võid tutvuda meie e-poes, mille leiad SIIT.