MIKS FOLAAT ON TÄHTIS?

Folaat ehk B9-vitamiin on vesilahustuv vitamiin, mida toidust saab kõige rohkem maksast, erinevatest ubadest ja teistest kaunviljadest, rohelistest köögiviljadest, teatud marjadest ja ka näiteks rohelistest maitsetaimedest. Lääne toiduvalik on pigem folaadivaene, sest süüakse liiga vähe kaunvilju ja rohelisi köögivilju. Folaati vajame aminohapete sünteesiks (aminohapped on valkude ehitusmaterjal), normaalse vereloome tagamiseks, normaalse homotsüsteiini ainevahetuse tagamiseks (kui folaati ei ole piisavalt, tõuseb vereringluses homotsüsteiini sisaldus). Homotsüsteiin on teatud aminohape, millel puudub meie organismis füsioloogiline roll ning selle suurenenud sisaldus võib tõsta südame- ja veresoonkonnahaiguste ja teatud teiste haiguste riski;

normaalse psühholoogilise funktsiooni tagamiseks ning folaadil on ka tähtis roll rakkude jagunemise protsessis. 2-3 kuud kestnud folaadi puudulik tase võib põhjustada hemoglobiini langust ning normaalsest suuremaid vere punaliblesid.

Soomes 2017.aasta Finnravinto elanikkonna toitumisuuringu põhjal lausa 38% naistest ja 29% meestest (fertiilses eas naiste vajadus on meeste omast 100 mcg kõrgem) ei saanud piisavalt folaati. Kuna Soome ja Eesti toidulaud on paljuski sarnane, ei oleks ka Eestis oodata märkimisväärselt paremaid tulemusi. Ebapiisav folaadi saamine on vesilahustuvatest vitamiinidest kõige tavalisem toitumisega seotud probleem.

FOLAAT VS FOOLHAPE

Toidust saadava folaadi, bioaktiivse folaadi ja sünteetilise foolhappe imendumine on erinev. Bioaktiivne folaat on juba sellises vormis, mida organism suudab omastada. Toidust saadava folaadi ja sünteetilise foolhappe omastamine varieerub MTHFR ehk metüleentetrahüdrofolaadi reduktaasi nimelise ensüümi aktiivsuse tõttu. Teadusuuringute tulemused viitavad maksa tähtsusele kui võimalikule asukohale sünteetilise foolhappe bioaktiivseks folaadiks muutmise protsessis. Maksa võimekus foolhapet 5-MTHF-ks muuta ei ole aga kiita selle madala ja väga varieeruva dihüdrofolaatreduktaasi ensüümi tõttu. Selle tulemusel tekib lagundamata foolhape, mis kuhjub tasapisi organismi. Folaadi ja sünteetilise foolhappe muutumine aktiivseks vormiks (5-metüültetrahüdrofolaadiks) varieerub MTHFR ensüümi võimekuse tõttu, mille määravad meie geenid. Bioaktiivne folaat on aga juba lõplikus 5-MTHF vormis, mida organism saab omastada.

Kasutatud kirjandus

A. Aro, M. Mutanen, M. Uusitupa. Ravitsemustiede. 2017.

Ravitsemus Suomessa : FinRavinto 2017 -tutkimus

Lisaainetevabad

Folaadi tabletid sisaldavad vaid 4 koostisosa: acerola ja klorella pulbrit, karnaubavaha ja muidugi Quatrefolic folaati. Tabletid on
pisikesed ja neid on kerge neelata, tablettidel on ka poolituskriips. Tabletid sobivad ka veganitele.

Välja arendatud Eestis

Nôgeli toidulisandid on välja arendatud Eestis. Ostes Nôgeli toidulisandeid toetad Eesti arendustegevust.

KUI PALJU FOLAATI PÄEVAS?

Folaadi kasutamisel võiksid arvestada oma päevase folaadi saamisega ning kasutada folaadi toidulisandit vajadusel juurde.

Tabletid on poolituskriipsuga, võid kasutada ka 200 μg folaati päevas ehk pool tabletti, päevase folaadi koguse suurendamiseks.

Raseduse ajal ja juba rasedust planeerides soovitatakse kasutada 400 μg täiendavat folaati päevas vähemalt 12.rasedusnädalani (WHO).

Allpool leiad folaadi päevased tarbimissoovitused vastavalt vanusele Eesti riiklike soovituste järgi (Tervise Arengu Instituut).

TÄISKASVANUD

330 μg

RASEDUST PLANEERIVAD JA LAPSEOOTEL

600 μg + 400 μg

IMIKUD JA LAPSED

64-310 μg

FOLAAT E-POES