MIKS ON RAUD TÄHTIS?

Raud on hemoglobiini koostisosa. Hemoglobiini ülesandeks on transportida kehas hapnikku. Kui organismi rauavarud on madalad, võib tekkida väsimus, nõrkus, õhupuudustunne, kahvatu nahk, südamepekslemine, pearinglus, ärrituvus ja tugeva rauavaegusaneemia puhul ka valud südame piirkonnas. Erinevaid sümptomeid on palju ja alati ei tähenda teatud sümptom just rauapuudust.

Rauavaegus on tänapäeval väga levinud ning enim ohustab see viljakas eas naisi, rasedaid, vanemaid inimesi ja ka lapsi. Inimestel, kes kipuvad piimatoodetega liialdama, on samuti oht rauavaeguse tekkeks, sest kaltsium on raua imendumise üks suurimaid takistajaid.

1 purk = 1 uus puu Eestis

Nôgel väärtustab ökoloogilist eluviisi. Seetõttu istutame iga ostetud purgi kohta koostöös RMK-ga Eestisse ühe puu. See on Sinu võimalus panustada Eesti metsadesse ning hoolida oma tervisest tehes teadlikumaid valikuid.

MANUSTAMINE

Parim on rauapreparaate võtta hommikuti tühja kõhuga, siis on imendumine kõige tõhusam. Osadel inimestel võib raud põhjustada iiveldust ja seega soovitatakse üldjuhul võtta rauda koos toiduga. Siis aga on imendumine nõrgem.

LOE TÄPSEMALT

Ära võta rauda koos nende toitudega: Kohv, tee, piimatooted ja kaltsiumirikkad toidud. Kofeiin ja tanniin võivad mõjutada raua imendumist, kaltsium on üks peamiseid raua imendumise takistajaid. Raua ja kilpnäärme hormooni türoksiini manustamise vahele võiks jääda 4 tundi. Et aidata kaasa paremale raua imendumisele, võid võtta rauapreparaadi koos apelsinimahla või muu C-vitamiini sisaldava joogiga.

KUI PALJU RAUDA PÄEVAS?

Soovituslikud päevased kogused Eestis meestele on 10-11 ja naistele 10-15 mg, rasedatele 15 mg (toiduga on võimalik saada umbes pool raseduseaegsest rauavajadusest, teise poole peab saama organismi rauavarudest või rauapreparaatidest) ja lastele 8-15 mg rauda. Organismi madalate rauavarude korral ei piisa tihtipeale 15 mg päevasest kogusest. Siis on soovitatav võtta rauda regulaarselt ja suuremates kogustes. Enne raua toidulisandi kasutamist soovitame testida vere ferritiini taset ja pidada nõu oma perearsti või ämmaemandaga. Loe raua annuste kohta põhjalikumalt SIIT.

TÄISKASVANUD

10-15 MG

RASEDAD

15 MG

LAPSED

8-15 MG

KOOSTISOSAD