Miks on raud tähtis?

Raud on hemoglobiini koostisosa. Hemoglobiini ülesandeks on transportida kehas hapnikku. Kui organismi rauavarud on liigselt tühjenenud, võib see tunda anda väsimusena, nõrkusena, õhupuudustundena, kahvatu nahana, südamepekslemisena, pearinglusena, ärrituvusena ja harvematel juhtudel ka valudena südame piirkonnas. Erinevaid sümptomeid on palju ja alati ei tähenda teatud sümptom rauaprobleeme.

Puudulikud rauavarud on väga tavaline probleem ning enim ohustab see viljakas eas naisi, rasedaid, vanemaid inimesi ja lapsi. Inimestel, kes kipuvad piimatoodetega liialdama, on mõnevõrra suurem risk raua probleemide tekkeks, sest kaltsium ja ka lehmapiimavalk kaseiin vähendavad raua imendumist.

Heategevus

Iga toote pealt annetame 5 senti TÜ Kliinikumi Lastefondi.

Puhas tooraine

Kasutame mahuainetena vaid looduslikku toorainet, mis on kasvatatud ilma sünteetiliste taimekaitsevahendite ja väetisteta.

MANUSTAMINE

Tavaliselt soovitatakse manustada kahevalentseid rauapreparaate (nt rauddiglütsinaat) hommikuti tühja kõhuga.  Rauda ei pea võtma ilmtingimata hommikuti, rauda võib võtta endale sobival ajal ja ka õhtuti enne magamaminekut. Proovi pidada toiduga vahet vähemalt 45 minutit.

Raua kasutamist koos ravimitega peaks vältima, sest raud võib siduda teatud ravimite toimeaineid ja nii nende efektiivsust vähendada, aga ka suurendada. Rauale tundlikumad inimesed võivad diglütsinaadi vormis rauda võtta vajadusel koos kerge einega (vältida samaaegset rohkelt kaltsiumi, kohvi ja teed 1h enne ja lausa 2 h peale raua manustamist).

Rauddiglütsinaat on seedimisele õrnem rauasool, mida talutakse tavaliselt hästi, kuid vajadusel võib võtta meie raua toidulisandeid ka kerge einega.

LOE TÄPSEMALT

Ära võta rauda koos nende toitudega: Kohv, tee, lehmapiimatooted ja kaltsiumirikkad toidud. Kofeiin, tanniin, kaltsium ja ka lehmapiimavalk kaseiin vähendavad raua imendumist. Raua ja kilpnäärme hormooni türoksiini manustamise vahele võiks jääda vähemalt 4 tundi. Võid võtta rauapreparaadi koos vee või mahlaga (nt õuna- ja apelsinimahl neutraliseerib hästi raua metalset maitset) – kõik Nôgeli raua toidulisandid sisaldavad optimaalses koguses C-vitamiini mitteheemse raua imendumise mitmekordistamiseks samaaegselt aga oksüdatiivse stressi (vaba raua koguse) vähendamiseks.

Väldi kohvi, teed, lehmapiimatooteid ja kaltsiumiga rikastatud toiduaineid 1 tund enne ja 2 tundi pärast raua manustamist (ka rauarikkaid toite süües, mitte vaid raua toidulisandite puhul).