Miks on raud tähtis?

Raud on hemoglobiini koostisosa. Hemoglobiini ülesandeks on transportida kehas hapnikku. Kui organismi rauavarud on liigselt tühjenenud, võib see tunda anda väsimusena, nõrkusena, õhupuudustundena, kahvatu nahana, südamepekslemisena, pearinglusena, ärrituvusena ja harvematel juhtudel ka valudena südame piirkonnas. Erinevaid sümptomeid on palju ja alati ei tähenda teatud sümptom rauaprobleeme.

Puudulikud rauavarud on väga tavaline probleem ning enim ohustab see viljakas eas naisi, rasedaid, vanemaid inimesi ja lapsi. Inimestel, kes kipuvad piimatoodetega liialdama, on mõnevõrra suurem risk raua probleemide tekkeks, sest kaltsium ja ka lehmapiimavalk kaseiin vähendavad raua imendumist.

Heategevus

Iga toote pealt annetame 5 senti TÜ Kliinikumi Lastefondi.

Puhas tooraine

Kasutame mahuainetena vaid looduslikku toorainet, mis on kasvatatud ilma sünteetiliste taimekaitsevahendite ja väetisteta.

MANUSTAMINE

Parim on kahevalentseid rauapreparaate (nt rauddiglütsinaat) võtta hommikuti tühja kõhuga.  Rauda ei pea võtma ilmtingimata hommikuti. Raua kasutamist koos ravimitega peab vältima, sest raud võib siduda teatud ravimite toimeaineid ja nii nende efektiivsust vähendada. Rauale tundlikumad inimesed võivad diglütsinaadi vormis rauda võtta vajadusel koos kerge einega (vältida samaaegset rihketl kaltsiumi, kohvi ja tee tarbimist). Rauddiglütsinaat on seedimisele õrnem rauasool, mida talutakse tavaliselt hästi. Rauddiglütsinaat on ka teadusuuringute järgi üks parimaid rauasoolasid imikutest vanuriteni ning selle efektiivsust on hinnatud erinevates rauasoolasid võrdlevates uuringutes vähemalt 2 korda kõrgemaks võrreldes nt laialt kasutatud raudsulfaadi, aga ka kolmevalentse raudhüdroksiid-polümaltoosrauaga.

LOE TÄPSEMALT

Ära võta rauda koos nende toitudega: Kohv, tee, lehmapiimatooted ja kaltsiumirikkad toidud. Kofeiin, tanniin, kaltsium ja ka lehmapiimavalk kaseiin vähendavad raua imendumist. Raua ja kilpnäärme hormooni türoksiini manustamise vahele võiks jääda vähemalt 4 tundi. Võid võtta rauapreparaadi koos vee või mahlaga (nt õuna- ja apelsinimahl neutraliseerib hästi raua metalset maitset) – kõik Nôgeli raua toidulisandid sisaldavad optimaalses koguses C-vitamiini mitteheemse raua imendumise mitmekordistamiseks samaaegselt aga oksüdatiivse stressi (vaba raua koguse) vähendamiseks.

Väldi kohvi, teed, lehmapiimatooteid ja kaltsiumiga rikastatud toiduaineid 1 tund enne ja 2 tundi pärast raua manustamist (ka rauarikkaid toite süües, mitte vaid raua toidulisandite puhul).

Kasutatud kirjandus

Rando Tuvikene. Tallinna Ülikooli keemia vanemteadur ja keemia dotsent. Rauddiglütsinaat. 2018.

A. Aro, M. Mutanen, M. Uusitupa. Ravitsemustiede. 2017.

Tiiu Vihalemm. Raud – väga vajalik ja samas ohtlik mineraalaine. 2019.

Milman N, Jønsson L, Dyre P, Pedersen PL, Larsen LG. Ferrous bisglycinate 25 mg iron is as effective as ferrous sulfate 50 mg iron in the prophylaxis of iron deficiency and anemia during pregnancy in a randomized trial. J Perinat Med. 2014 Mar;42(2):197-206.

Rossana B. et al. Efficacy of Supplementation with Iron Sulfate Compared to Iron Bisglycinate Chelate in Preterm Infants. Current Pediatric Reviews, 2018, 14, 00-00.

Szarfarc S. et al. Relative effectiveness of iron bisglycinate chelate (Ferrochel) and ferrous sulfate in the control of iron deficiency in pregnant women. Archivos Latinoamericanos de Nutricion, 2001, No. 51, p. 42-47.

Name JJ, Vasconcelos AR, Valzachi Rocha Maluf MC. Iron Bisglycinate Chelate and Polymaltose Iron for the Treatment of Iron Deficiency Anemia: A Pilot Randomized Trial. Curr Pediatr Rev. 2018;14(4):261-268.

Kui palju rauda?

Raua soovituslikud päevased kogused Eestis meestele on 9 ja naistele 7-15 mg sõltuvalt vanusest, rasedatele 26 mg ja lastele 7-15 mg rauda sõltuvalt vanusest. Maailmaterviseorganisatsioon WHO soovitab raseduse ajal igapäevaselt 30-60 mg lisarauda madala sünnikaalu, lapseootel naise madala hemoglobiini ja raua probleemide riski vähendamiseks (WHO, Antenatal iron supplementation).

TÄISKASVANUD

7-15 MG

RASEDAD

26 MG

LAPSED

7-15 MG