Miks on B12-vitamiin tähtis?

B12-vitamiini nimi kobalamiin tuleneb mineraalaine koobalti sisaldusest. B12-vitamiin on ainus vesilahustuv vitamiin, mis ladestub organismi ning millel on väga pikk poolestusaeg – maksas umbes aasta.

B12-vitamiini vajame aminohapete normaalseks ainevahetuseks, punaste vereliblede normaalseks moodustumiseks ning närvikoe normaalseks arenguks. B12-vitamiini aktiivseid vorme saame loomsest toidust ning B12-vitamiiniga rikastatud taimsetest toiduainetest.

Manustamine

B12-tikasid võib manustada kahtemoodi: keele peale ja alla neelata soole kaudu imendumiseks või keele alla limaskesta kaudu imendumiseks (kui soole kaudu imendumine on häiritud või nõrgenenud).

2 kangust

Imikute ja beebide B12 1 tilk sisaldab 100 μg B12-vitamiini. B12-vitamiini madala sisalduse tõttu on arstidel lihtsam koostada individuaalseid juhiseid ning manustamise vigade risk (ala- ja üledoseerimisel) on väiksemKogu pere B12 1 tilk sisaldab 500 μg B12-vitamiini. Madala B12-taseme korral tavaline kuur on 500 μg päevas imikutele ja täiskasvanutele. Beebile võib manustada ala-ja üledoseerimise vähendamiseks 5 tilka imikute tilkasid.

B12-vitamiini imendumine

B12-vitamiin imendub aktiivselt 2 μg ning lisaks passiivselt 1% ulatuses. Toidulisandite puhul, kus B12-vitamiini kogused võrreldes toiduga on suured, on tähtsaks teguriks just passiivne imendumine. B12-vitamiini imendumine erineb teistest B-rühma vitamiinidest: B12 peab aktiivseks imendumiseks esmalt maos kinnituma sisemise faktori-nimelise glükoproteiini külge ning imendub alles peensoole lõpposas.

B12-vitamiin (metüülkobalamiin) võib reageerida teatud ravimitega, seega tuleks ravimid ja B12-tilgad manustada erinevatel aegadel vähemalt tunniajase vahega.

Osta e-poest